Muzikinė drama pagal Vytauto Klovos operą „Pilėnai“
Kovo 14 d. (trečiadienį) 18 val. Utenos kultūros centre

Savo 77-ąjį kūrybinės veiklos sezoną ansamblis „Lietuva” pasitiko išskirtine premjera – muzikine drama „Legenda apie Pilėnus”. Naujam gyvenimui prikelta nacionalinė V. Klovos opera „Pilėnai” ansamblio lūpomis subtiliai prabyla ne tik liaudiška, bet ir šiuolaikine kalba.
Operinio kūrinio aranžuotė bei profesionalus pritaikymas liaudies instrumentų orkestrui suteikia šiam kūriniui dar daugiau archajiškumo, patriotiškumo, tačiau tuo pat metu leidžia jam suskambėti ir naujomis spalvomis. Tiek operos libretas, tiek muzikinė dalis yra gerokai redaguota bei adaptuota šių dienų aktualijoms. Skirtingai nei operos žanre, šiame pastatyme veiksmas intensyvus, gausu prozos, šokio, pantomimos, naujų muzikinės išraiškos priemonių, vyrauja scenografijos minimalizmas, tad žanro prasme jis yra kamerinis ir kur kas artimesnis miuziklui.
Pagrindinius vaidmenis atlieka ilgamečiai ansamblio draugai, žymūs operos solistai – Liudas Mikalauskas, Ramūnas Urbietis, Arūnas Malikėnas, Tadas Girininkas ir kiti. Muzikinę kalbą bei kovos dvasią sustiprina variniai Lietuvos kariuomenės orkestro pučiamųjų orkestro grupės sąskambiai.
Kaip ir originalus operos siužetas, ši muzikine drama pasakoja apie išdavystę, kurią patiria Pilėnų kunigaikštis Margiris. Savo įdukros Mirtos išduotas, Margiris su savo kariais narsiai kaunasi prieš kryžiuočius, tačiau priešo pajėgos pasirodo esą stipresnės. Nematydami vilties atsilaikyti ir suvokdami savo pralaimėjimą, Pilėnų gynėjai galiausiai patys pasirenka mirtį.
Brėkštantį Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ansamblis „Lietuva” neatsitiktinai pasitinka būtent šiuo nacionaliniu kūriniu. Pagrindinė kūrinio idėja – verčiau žūti, nei atsižadėti tėvynės ir laisvanoriškai atsiduoti į priešo rankas – ypač aštri nūdienos kontekste. Pilėnų istorija verčia peržvelgti savo vertybes ir susivokti, kokių motyvų vedami mes darome esminius savo pasirinkimus ir išsižadame tarnystės Lietuvai.
Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“ su šiuo projektu 2017–2018 m. suka didelį, platų ratą per Lietuvos miestų ir miestelių kultūros centrus, siekdamas šalies regionuose skleisti profesionalųjį meną bei palaikyti patriotiškumo dvasią Lietuvos žmonių, o ypač jaunosios kartos širdyse.
Libreto autorius – Jonas Mackonis. Režisierius – Nerijus Petrokas. Muzikos aranžuočių autorius – Giedrius Svilainis. Choreografas – Aleksandras Jankauskas. Scenografas – Sergėjus Bocullo. Kostiumų dailininkė – Daiva Petrulytė. Dirigentai – Egidijus Kaveckas, Egidijus Ališauskas.
Solistai: Margiris – Arūnas Malikėnas, Liudas Mikalauskas, Ūdrys – Rokas Šveisteris, Ramūnas Urbietis. Eglė – Dovilė Kazonaitė, Ilona Pliavgo. Mirta – Ieva Filipkauskaitė, Julija Stankevičiūtė. Rūtenis – Edgaras Davidovičius, Saulius Vasiliauskis. Ulrichas – Egidijus Dauskurdis, Tadas Girininkas.
Trukmė: 1 val. 30 min. (vienos dalies).
Bilietus galima įsigyti kultūros centro kasoje ir www.bilietai.lt