Vaiva Leišienė
Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje kovo 9 d. viešėjo dviejų skirtingų kartų rašytojai – publicistas Antanas Seikalis ir literatūrologė, poetė Lina Buividavičiūtė. Vyko jų knygų pristatymas. Vakarą pradėjo Utenos kultūros centro styginių kvarteto „Arcato“ trio, vadovas maestro Adolfas Driukas.
Prieš gyvenimą griežtojo režimo lageriuose Antanas Seikalis buvo partizanas rezervistas, jo brolis – į miškus išėjęs partizanas. Namuose šeima turėjo įrengtą partizanų slėptuvę, apie kurią saugumas nesužinojo. Tačiau šeimos nariai buvo prieš tai ilgai sekti, kol abu – Antanas ir jo brolis – buvo ištremti į Kazachstaną. Antanas kalintas Žezkazano lageryje, o brolis – Kengyre, kur dalyvavo sukilime ir trečią sukilimo dieną žuvo. Iš vieno lagerio į kitą žinios ir naujienos keliaudavo įvairiais kanalais – per prižiūrėtojus, laisvėje gyvenančius asmenis, kalinių perkėlimą iš lagerio į lagerį. Tokiu būdu nuaidėjo ir žinia apie Kengyro sukilimą – tai 1954 m. gegužės mėnesį įvykęs net keturiasdešimties dienų sukilimas, kurio metu patys kaliniai įsteigė savo komitetą, kėlusį administracijai tam tikrus reikalavimus ir tapusį tikru galvos skausmu. Sukilimui malšinti teko panaudoti net tankus. Įvykius Kengyre ir tai, kas vyko po to, tremtinys, publicistas A. Seikalis aprašo romane „Vidurnakčio apasionata“.
Lina Buividavičiūtė tyrinėja šiuolaikinės lietuvių prozos dialogiškumą. Poetė 2017 m. išleistoje pirmojoje knygoje „Helsinkio sindromas“ dažnai prabyla pirmuoju asmeniu, tačiau asmeniška dvasinė patirtis poezijoje tampa universali, eilėraščiai iš pirmo žvilgsnio labai spontaniški, temperamentingi.
Tęsinį skaitykite 2018 03 21 „Utenyje“