utenis 11

Saturday, July 21, 2018

Keliomis eilutėmis

Individualių namų savininkai, įsirengę energijos gamybos įrenginius, gaminančius energiją iš atsinaujinančių išteklių, nuo ketvirtadienio gali teikti paraiškas paramai gauti. Kvietimą paskelbusi Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) išmokoms yra numačiusi skirti 3,3 mln. eurų. Anot Energetikos ministerijos pranešimo, parama gali pasinaudoti individualių vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų (išskyrus nebaigtus statyti, sodo pastatus) savininkai, įsirengę iki 10 kilovatų (kW) galios saulės arba vėjo elektrines, kuriomis gaminama elektros energija bus naudojama savo poreikiams. Maksimali skiriama lėšų suma vienam projektui įgyvendinti negalės viršyti 14,5 tūkst. eurų. Konkrečią sumą galima pasiskaičiuoti projekto paraiškos formoje esančioje skaičiuoklėje arba pasitikrinti adresu www.apva.lt. Pavyzdžiui, įsirengus 5 kW saulės elektrinę galima gauti 1680 eurų kompensaciją, o 10 kW elektrinei - 3360 eurų.
next
prev

 

 

Jei norite savo kasdienį maistą praturtinti natūraliais augaliniais vitaminais ir mineralais, kviečiame į
„Utenio“ redakciją  (A. Baranausko g. 17).

Čia galėsite įsigyti įvairių uogų, daržovių, žolelių ir sėklų miltelių – burnočių, topinambų, šaltalankių, dilgėlių, garšvų, kiaulpienių, kanapių, pagamintų be druskos, cukraus ar saldiklių.

Jūsų sveikata – Jūsų rankose!

Tai tradiciniai, nuo senų senovės žinomi natūralūs produktai, kurių naudą pripažįsta ir liaudies gyduoliai,
ir šiuolaikinės medicinos atstovai.

 

Utenisyra

 


patikekite

 

 

Tas, kas norės skaityti šį laišką, pamanys, kad jis bus skirtas tėčiui. Kažkieno tėčiui. Šįkart – ne; jis – apie mano senelį, tėčio tėtį, kurį kažkodėl mes vadindavome tėveliu.
Prisiminimų apie jį nors ir nedaug, bet jie gana ryškūs. Man tebuvo septyneri, kai jo netekau. Tai nutiko rugpjūtį, kai gamta alsavo branda ir pilnatve. Gerai prisimenu, kad skubėjome tuomet į Zarasus aplankyti jo, gulinčio ligoninėje. Deja, jau nebesuspėjome... Grįžo jis į savo statytus namelius su mumis visais atsisveikinti jau gulėdamas savo amžinajame būste. Prabudusi girdėjau, kaip namiškiai tarpusavy šnabždėjosi, ieškodami rožančiaus, kurio smulkūs karoliukai vėliau apsivijo aplink jo tiek daug darbų ir darbelių nudirbusias rankas. Ir atrodė, kad ne amžiams jis nurimo, o tik trumpam gilaus poilsio įveiktas stabtelėjo. Tik baltų flioksų, puošusių jo amžinajį būstą, metamas šešėlis ant nebylaus veido dar labiau išryškino rimtį ir negrįžtamą baigtį... Kelios atsisveikinimo akimirkos prie verandėlės augančių alyvų krūmų ir diemedžio, liūdna lydėtojų procesija kaimo keliuku nuo kalnelio žemyn. Ir tuštuma. Taip staiga atsivėrusi tuštuma...


Po keleto dienų, rugsėjį, pirmąsyk pravėriau mokyklos duris. Pravėriau jau žinodama, kas yra skausmas ir netektis. Jau nuo tada po truputėlį ėmė aiškėti tėvelio lyg juokais, lyg rimtai dar jam gyvam esant ištartų žodžių, veikiau – gal prašymo, kad aplankyčiau jo kapą, prasmė... Ne, nepamiršau šio prašymo, kaip ir daug ko, iš jau gana tolimos praeities. Iš praeities, drauge praleistos ant vaizdingo Zirnajų kaimo kalnelio įsikūrusioje sodyboje, kur svyravo baltkamieniai beržai, vaisius brandino dabščių rankų pasodintos obelys, kur prie į sodybą vedančio keliuko rymojo didžiulis kryžius... Kai grįžtant namo už pečių likdavo Kūdrų miškas, atrodydavo, kad ne baltomis langinėmis pasipuošę namo langai, o dvi didelės laukiančios akys į mus žiūrėdavo.
O už to namo sienų tekėjo gyvenimas, kiekvienas buvo užsiėmęs savais darbais ir rūpesčiais. Tėvelis buvo meniškos prigimties, turėjo nagingas rankas: jis buvo siuvėjas. Aš pati jau nebeprisimenu, bet artimieji yra pasakoję, kad aš tėvelio klausydavau ir vaikiško smalsumo vedama į jo siuvamosios mašinos stalčiukus nelandžiodavau. Rodos, ir dabar matau kambario kampe stovinčią medinę etažerę, kurioje buvo sudėti ir laikraščiai, ir knygos, didžiulį stalą virtuvėje, ant sienos kabantį veidrodį ir šventųjų paveiklus, duonkepę krosnį, užuodžiu čirvinių blynų kvapą...
Nuotraukų iš tų laikų tikrai nedaug, bet viena jų išties labai iškalbinga. Nuotrauka juodai balta, bet, kaižkaip net keista, joje tiek daug spalvų. Kitokių, akiai net nematomų... Prie šv. Velykų stalo, ant kurio – dubenėlis margučių, susėdę keturi žmonės. Tik vėliau paaiškės, kad tai buvo paskutinės šv. Velykos, paskutinis pavasaris kartu su tėveliu... Keturi: pusbrolis Elmaras, mano krikštatėvio sūnus, ir aš; tėvelis ir ant jo kelių sėdintis mano dvimetis brolis Robertas. Aš, šiek tiek susitaršiusiais į kasą supintais plaukais, į kuriuos įpintas baltas kaspinas, permetusi ranką per Elmaro petį ir priglaudusi jį prie savęs. Ir abu mes žiūrime tiesiai į fotoaparato objektyvą. Pozuojame. Dryžuotais marškinėliais aprengtam broliukui Robertui, sėdinčiam seneliui ant kelių, tai nė motais – jo dėmesį, matyt, patraukė kitkas, nes žiūri jis kažkur į šalį. O tėvelio žvilgsnis – ne atviras ar tiesmukiškas. Šiek tiek palinkęs ir rankomis apglėbęs savo anūką žvelgia jis žemyn į tą mažą vaiką su be galo didele meile spinduliuojančia šypsena. O už visų mūsų nugarų – langas su į šalį nubraukta užuolaida...
Šie ir daug kitų prisiminimų apie tėvelį vejasi iš praeities. Gal ypač tada, kai stabteliu prie jį menančio Antazavės kapinaitėse supilto žemės kauburėlio ar vaikštau po jo išvaikščiotą žemę. Gelia širdį, kai kaskart suvoki, jog laikas ten nugriovė buvusius riboženklius, nutrynė ir pačias ribas tarp žemės ruožų ir ruoželių, tarp to, kas buvo puoselėta ir už ką galbūt netgi kovota. Bet liko daug kas. Juk liko prisiminimai, kurie mus gaivina ir stiprina kaip tyras šaltinio vanduo, kai mes nusilpstame ir tampame taip labai pažeidžiami. Liko ir tose žemėse dar vis šienaujami laukai ir juose tebesiūruojantys beržai, kurių šlamėjimas, gerai įsiklausius, rodos, primena tėvelio labai mėgtą ir dainuotą dainą:
Kaipgi gražus gražus rūtelių darželis,
Pilnas jau pristėtas žalių žolynų.
Dailiai aptvėrė jį mano brolelis,
Užtat jam vainiką nupint ketinu...
Milda

Orai

 

MelynesOrų fronte nieko naujo. Šilta, šlapia, apsiniaukę. Koks savaitgalis, tokia ir savaitės pradžia. Ko jau ko, o šilumos užteks. Naktimis bus apie 19, dienomis apie 26 laipsnius. Pirmadienį ir trečiadienį gal ir nevarvės iš dangaus, antradienį naktį, ryte ir dieną lis, griaudės perkūnija ir tik vakare nusigiedrys. Pirmadienį vėjas pūs iš šiaurės vakarų maždaug 4 metrų per sekundę greičiu. Antradienį vėjas pasisuks iš šiaurės rytų ir truputėlį aprims. Trečiadienį niekas nesikeis.
Dienos ilgumas 16 valandų ir 40 minučių. Mėnulio priešpilnis.
Vanduo kaip ant stalo likusi arbata. Baltijos jūroje 17–20, Tauragno ežere net 24 laipsniai! Aukštaitijos miškai tušti – nei voveraičių, nei raudonikių, nei baravykų. Užtat  yra mėlynių ir aviečių. Tiesa, jos smulkios, bet prisirinkti galima. Geras laikas plaukti baidarėmis. Na, kad ir Bukos upe.

Decrease font size Default font size Increase font size

kasyba1

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Niekas taip nepuošia moters, kaip laikinas vyro nebuvimas namuose.
Aš mirštu, bet apie tai vėliau...
Tiksliai numesta nuorūka gali tapti gaisro priežastimi!
Jeigu parašiutas neišsiskleidė, antrą kartą nešok!
Geriau vieną kartą pamatyti, negu šimtą kartų išgirsti, nes šimtą kartų išgirdus galima ir iš proto išsikraustyti.
Aš tai padarysiu, net jei tektų peržengti per savo paties lavoną.
Jeigu tik būtų galima išvažiuoti į povestuvinę kelionę vienam...

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

IŠNUOMOJU žemę su didele kūdra (yra galimybė nusipirkti). Tinka poilsiui ir žuvininkystės verslui. Apie 1 ha žemės galima dirbti. Šalia yra Lukno ežeras.  Tel. (8-686) 77639, el. p. rimantasemilija@gmail.com

 

PADEDAME paruošti reikiamus dokumentus pastatų įregistravimui
Statybų inspekcijoje (VTPSI).
Konsultuojame visais nekilnojamojo turto klausimais.
Tel.: (8-698) 18325, (8-608) 30123.

 

PARDUODU Pakalnių gyvenvietėje nebaigtą įrengti Alytaus tipo namą, rūsys po visu namu, yra ūkio pastatai, 3765 kv. m namų valdos žemės sklypas.
Nebaigtą įrengti požeminį trijų kamerų cechą su 0,0721 ha žemės sklypu.
Žemės ūkio paskirties 2,17 ha žemės sklypą su 0,08 ha vandens telkiniu. Ideali vieta motininių sraigių verslui, galima auginti chitake grybus. Yra projektas ir visi leidimai. Galima pirkti atskirai.
    Tel. +370 680 12762.

nuotr2

nuotr1

Kalendorius

loader

Varduvininkai

Cecilija, Steigintas, Dargintė
next
prev

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato informacija

 • 2018-07-16

  2018-07-16, apie 16.30 val., Anykščių r., Andrioniškio sen., Andrioniškio mstl., Anykščių g., kieme, neblaivus (1.48 prom. girtumo) vyras (gim. 1991 m.), smurtavo prieš savo brolį (gim. 1997 m.).Vyras sulaikytas ir uždarytas į Utenos apskr. VPK areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. 2018-07-16, apie 19.25 val., Ignalinos r., Didžiasalio sen., Didžiasalio k., Birvėtos g., prieš nepilnametį vaikiną (gim. 2002 m.) smurtavo jo motinos neblaivus (2,21 prom. girtumo) sugyventinis (gim. 1992 m.). Sugyventinis sulaikytas ir uždarytas į Utenos apskr. VPK areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
 • 2018-07-17

  2018-07-17 gautas moters (gim. 1937 m.), gyv. Ignalinos r., Dūkšto sen., Dvarykščiaus k., pareiškimas, kad anūkas (gim. 1988 m.) sistemingai grasina ją nužudyti ir padegti namus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. 2018-07-17 gautas vyro (gim. 1950 m.), gyv. Molėtų r., Inturkės sen., Pagaluonės k., Molėtų g., pareiškimas, kad 2018-07-16, apie 7.00 val., iš namo kambaryje esančios komodos buvo pavogta piniginė su 2900 eurų. Padaryta 2910 eurų turtinė žala. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
 • 2018-07-17

  2018-07-17 gautas moters (gim. 1956 m.), gyv. Utenoje, Stoties g., pareiškimas, kad, norėdama susitvarkyti žemės nuosavybės dokumentus, nuėjusi į VĮ Registrų centro Utenos filialą, sužinojo, jog 2017-04-20, jai nedalyvaujant, t. y. jai gyvenant užsienyje, buvo sudaryta jai priklausančio žemės sklypo, esančio Utenos r., Daugailių sen., Kubilių k., panaudos sutartis, suklastojant jos parašą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. 2018-07-17, apie 07.00 val., Utenoje, Aušros g., namuose, rastas vyro (gim. 1962 m.) kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.
 • 2018-07-19

  2018-07-19, apie 19.23 val., Anykščių r., Troškūnų sen., Kirmėlių k., sustabdyto patikrinti traktoriaus „T40“ vairuotojui (gim. 1982 m.), gyv. Anykščių r., Troškūnų sen., Kirmėlių k., nustatytas 2,61 promilių girtumas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vyras sulaikytas. 2018-07-19, apie 7.30 val., Anykščių r., Traupio sen., Klaibūnų k., Klaibūnų g., kieme esančiame ūkiniame pastate vyras plaktuku kelis kartus trenkė šuniui, gyvūnas nugaišo. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
 • 1