Iš Jono Meko kino salės atidarymo Utenoje

Vaiva Leišienė

DSC 0710Vasario 1 dieną viena Uteno kultūros centro salių pavadinta Jono Meko – mūsų mylimo kino menininko – vardu. J. Mekas (1922 m. gruodžio 24 d. – 2019 m. sausio 23 d.) – lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjas, menininkas ir kuratorius, dažnai vadinamas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu. Gyveno ir dirbo Niujorke.
Pats save vadino pasaulio lietuviu ir labai mylėjo Lietuvą.

„Daug kam kyla klausimas, kodėl Jono Meko? Kodėl būtent ši erdvė? – susirinkusiesiems sakė Kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. – Iš esmės ši erdvė laukė savo edukacinių veiklų ir įvairiausių dalykų, kad būtų gyva. Mes norime, kad visose mūsų erdvėse kas nors vyktų, kad jos būtų atviros, todėl puoselėjome gražią mintį – vasario mėnesį pradėti kino festivalį – kino dienas, kurios kitą kūrybinį sezoną nuo spalio pradžios taptų tradicinėmis kino seansų dienomis. Kad žiūrovai žinotų, jog nuo spalio pradžios iki balandžio pabaigos kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį čia bus rodomas nekomercinis kinas, miestiečiai ir svečiai galės susipažinti su lietuvių autorių kino darbas, europinio kino paveldu, mūsų istoriniu kinu.“
Idėją pagerbti avangardinio kino krikštatėvį palaiko ir Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika, kuris, deja, negalėjo atvykti į kino salės atidarymą, bet kitą savaitę turėtų pasirašyti bendradarbiavimo sutartį. „Tai mums padės populiarinti ne tik J. Meką, bet ir įvairius kino darbus, edukacijas, įvairiausias veiklas, – kalbėjo E. Druskinas. – Mūsų pagrindinis tikslas – kad su J. Meko vardu mes pradėtume naują etapą Utenoje – populiarintumėme kitokį kiną. Dėl to ir pasirinktas šis menininkas, netradicinio kino patriarchas, kaip jis pats save vadino – nepriklausomo kino kūrėjas. Jis kūrė laisvą, nestandartinį, originalų, kažkam galbūt nesuprantamą kiną.

Tęsinį skaitykite 2019 02 13 „Utenyje“