utenis 11

Saturday, June 23, 2018

Mūsų gyvenimo spalvos

Nepatogūs žmonės

Tokių žmonių nėra daug. Jie kalba tai, ką galvoja, neieškodami užnugario, neieškodami prie ko prisišlieti. Jiems svarbiau tai, ką nori pasakyti, o ne tai, kaip kas supras ar interpretuos. Jeigu pažiūrėtume į žinomus politologus ir žurnalistus, iškart, net nepradėjus skaityti jų įžvalgų, aišku – ką muš, su purvais maišys, o ką tiktai apglostys. Sąjūdžio trisdešimtmečio minėjime kalbėjęs Vilniaus universiteto filosofijos magistras Vytautas Vyšniauskas – nepatogus žmogus. Jis nepuolė vienos, kaip įprasta, partijos ir neaukštino kitos. Jis nepasakė nieko naujo, tik įvertino situaciją, kurią daugiau ar mažiau patys žinome.
„Užteks padėkų, atėjo laikas prasikrapštyti akis. Kol įvairiose iškilmėse linksminamės, mūsų senoliai miršta apleisti palatose ir trobose. Kol giriamės iškovoję laisvę, daugiau kaip pusė milijono Lietuvos gyventojų, įsivaizduojate, kokie skaičiai – 600 tūkst. Lietuvos žmonių, dūsta žemiau skurdo ribos. Kol mes spygaujame apie globalią Lietuvą, trečdalis mūsų moksleivių Lietuvoje nebemato ateities galimybių.

Tęsinį skaitykite 2018 06 20 „Utenyje“

Valdžios mamutas

Manęs klausia, kodėl nerašau apie verslo ir politikų ar net partijų ryšius. Paprasčiausiai nesinori kišti rankų į tą mėšlo krūvą. O ir jums ar būtų įdomu, jei rašyčiau apie tai? Šiuo atveju noriu pasakyti tik vieną dalyką: mintis, kad Lietuvą valdo ne Prezidentas, ne Seimas ir ne Ministras Pirmininkas, manęs neapleido gal kokius du dešimtmečius. Dabar tai pasitvirtino. Tik kas iš to?
Verslo ir politikų ryšiai buvo, yra ir bus. Būtent Seimas priiminėja taisykles (įstatymus), pagal kuriuos vėliau gyvena verslas. O kas geriausiai tai išmano? Žinoma, verslininkai. Į Seimą patekę pedagogai, medikai, kultūros atstovai gali prikurti tokių įstatymų, kad nuo to tik bus visiems blogai. Bendravimas turi vykti, tik ne restoranuose, o viešumoje, nešlaminant pluoštais pinigų.
Šių dienų įvykiai tik patvirtina, kokia būtų pavojinga Lietuvai dvipartinė sistema. Pavyzdžiui, kairės ir dešinės. Kaip tu laimėjęs rinkimus kapstysies po savo pirmtako pamatais, jeigu pats esi iki kaklo prisidirbęs. Ir dar vienas dalykas. Būtina įvesti Seimo narių kadencijų ribojimą. Ne daugiau dviejų kadencijų. Kas dabar sėda į teisiamųjų kėdes? Politikos senbuviai ir nė vieno politikos naujoko ten nėra! Kad būtų įvertintos pirmtakų klaidos ir nuodėmės, turi ateiti nauja jėga. Ir nesvarbu – iš dešinės ar kairės.

Tęsinį skaitykite 2018 06 13 „ Utenyje“

Ištrinti iš visų registrų

Šiuolaikinėje Europoje sukuriama vis daugiau įdomių įstatymų, o kadangi esame Europos Sąjungos šalis, šie įstatymai skirti ir mums. Vienas tokių – gegužės dvidešimt penktą dieną įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas. Už jo nesilaikymą asmens duomenų tvarkytojai gali sulaukti milžiniškų baudų. Kas yra asmens duomenys? Bet kuri, susijusi su žmogumi informacija, iš kurios galima nustatyti jo tapatybę tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai pagal fizinio, fiziologinio, psichologinio, ekonominio, kultūrinio ar socialinio pobūdžio požymius. Asmens duomenimis laikoma vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, veido atvaizdas, asmens kodas, pirštų atspaudai, akies rainelė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, interneto protokolo (IP) adresas, automobilio numeris ir t. t.

Tęsinį skaitykite 2018 06 06 „Utenyje“

Susivynioti meškerę

Norime visko, kas geriausia. Jeigu turnyre žaidžia Lietuvos krepšinio komanda, ji būtinai turi tapti nugalėtoja. Jei Eurovizijoje dalyvauja atlikėja iš Lietuvos, ji turi ją ir laimėti. Jeigu laimi kita, tai ji „kudakuojanti višta“! Patys sau mes esame išskirtinė tauta. Bet gaila, kad dažniausiai tik patys sau.
Nepralenkiami gal tik patyčiomis, pavydu ir žiaurumu. Net jei rašoma apie teigiamą, sektiną pavyzdį, po straipsniu atsiranda tik pykčio persunkti komentarai. Paskaitai ir akyse ima darytis tamsu: sveiki šitie žmonės ar ne? Būtent komentarai socialiniuose tinkluose ir liudija, kad dalis tautos turi rimtų psichologinių, o gal net ir psichinių problemų. Antraip kaip paaiškinti žiaurumo proveržį viename Tauragės rajono kaime, kai tvarkingas (taip tvirtina kaimynai) pagyvenęs vyras nušovė du žmones ir pats nusišovė? Motyvai neaiškūs.

Tesinį skaitykite 2018 05 30 „Utenyje“

Mama, nupirk šuniuką

Ir aš kviečiu visus į Utenos kaimynų šventę. Nors pats ten nesiruošiu dalyvauti, nes žinau tiesų kelią pas kaimynus. Idėja gera, šventė graži. Kodėl gi jos nepalaikyti? Diskutavome su pažįstamais apie šios šventės prasmę. Iš jų kalbų supratau, kad šventė reikalinga kaip vanduo ir oras. Laiptinėje nesisveikinam, iš darbo pasibaigus darbo laikui bėgame kaip iš gaisro. Po šventės su kaimynais gyvensime kaip su broliais. Ir su bendradarbiais santykius gerumo šviesa nušvies!
Susvetimėjome? Taip, labai. O tai, kad nesisveikiname su laiptinės kaimynais – čia jau žmogaus kultūros reikalas. Klausiu vieno pažįstamo, kodėl jis nebendrauja su kaimynais, ir išgirstu įdomų atsakymą: „Name gyvenu nuo pat jo pastatymo. Kaimynai pasikeitė. Daugelio net nepažįstu.“ O pats galvoju: kas trukdė, išsikepus kad ir obuolių pyragą, atsikrausčius naujam kaimynui ateiti susipažinti? Juk tu – namo senbuvis! Naujam žmogui gal ir nedrąsu, o tau kas trukdo?! Pamatei su krepšiais kopiantį laiptais – pasisiūlyk vieną krepšį panėšėt. Žiūrėk, kol užkopsi iki buto, ir susipažinsi. Gal ir arbatos pakvies. Nekviečia? Pats pasiūlyk. Aš jau turbūt ne kartą pasakojau, kaip man nusipirkus namą atėjo kaimynas ir pasiūlė savo pagalbą. Bendravome 20 metų. Mirė kaimyno žmona. Liko vienas. Pradžioje labai reikėjo palaikymo. Jau ir devintą gyvenimo dešimtį pradėjo, sveikata susilpnėjo. Žiūrėk, nematai pusdienį kieme bevaikštančio ir neramu pasidaro. Eini pažiūrėti, ar nesusirgo, ar šiaip kas neatsitiko. Kitas kaimynas su žmona išvažiuodavo ilgesniam laikui pailsėti, namo raktus palikdavo, kad gėles palaistytume, šiltnamį nakčiai uždarytume.

Tęsinį skaitykite 2018 05 23 „Utenyje“

Ko neturi jauni

Mano vaikystėje nebuvo ne tik kompiuterių, interneto, bet niekas neaugino pomidorų ir braškių. Galbūt tokie dalykai buvo dvaruose, bet Lietuvą okupavus bolševikams dvarai, jų parkai ir oranžerijos sunyko. Liko tik aukšti dvaro medžiai, raudonų ir geltonų serbentų krūmai ir rojaus obelys, kurių sušalę vaisiai labai gražiai atrodydavo žiemą.
Gyvenimas labai greitai praeina. Rodos, tik užlipai ant kalniuko, o jau laikas į pakalnę leistis. Nespėji apkabinti savo artimųjų, o jie jau išeina. Kasdien vis labiau tuštėja glėbys, tuštėja rankos. Tik į senatvę imi suprasti, kad tavo gyvenime didžiausias turtas buvo sutikti žmonės, jų gyvenimai ir jų istorijos. Bendravimas su jais. Jaunas pasijuoks iš mano kalbų, senas – supras. Kažkada, prieš keturiasdešimt metų, eidamas viena gatve pro geltoną namą pagalvojau: kaip gera būtų čia gyventi! Dabar gyvenu šiuose namuose. Sėdžiu prie stalo, pastatyto po žydinčia trešne, ir geriu kavą. Trešnė dūzgia kaip bičių avilys. Retkarčiais ant jos žiedų nutupia kamanė, net šakelė nulinksta. Tada, kaip vaikystėj, pakvimpa laukinių bičių medum. Iš korio medus visai kitokio skonio negu iš stiklainio. Pro mano namus rytais į darželį skuba vaikai. Jų vaikystė kitokia, jų žaislai kitokie... Anądien poliklinikoje stebėjau tokį vaizdą: dar nekalbantis vaikas naršo po mamos išmanųjį telefoną. Kai mama bando jį paimti, vaikas pradeda verkti. Ne verkti, o žviegti. Man gaila šito vaiko, nes jis, visam gyvenimui įsmeigęs akis į telefono, planšetės ar kompiuterio ekraną, niekada nepamatys, kaip leidžiasi saulė, basomis kojomis nepajus rasos šaltumo ir vargu ar kada paragaus laukinių bičių medaus. Visą gyvenimą skubėjau. Dabar valandų valandom galiu sėdėti ir žiūrėti į žydintį sodą. Prisimenu – prieš mirtį senoji paprašė: vaikai, pasodinkite mane prie lango. Kai pasodino, ilgai žiūrėjo į žydintį sodą nepaliaudama kartoti: Dieve, kaip gražiai šiais metais žydi sodai! O man atrodė, kad jie žydi kaip visada. Paskui, kai netekusią jėgų paguldė į lovą, ji mirė. Atmerktomis akimis.
Dažnai darbovietėje pasižiūriu į gatvę. Kaip paseno Utena! Vien žilos galvos. Jei ne kolegija ir profesinė mokykla, būtų dar liūdniau. Žiūriu į žmones, sunkiai nešančius savo gyvenimo naštą. Kažkodėl juos įsivaizduojame amžinai nepatenkintus, besiskundžiančius mažomis pensijomis ir ligomis. Kalbėjausi su viena į aštuntą dešimtmetį įkopusia miesto gyventoja. „Aš pati bėgu nuo tų besiskundžiančių, kitus apkalbančių. Neturiu tam laiko. Dabar gražiausias mano gyvenimo tarpsnis – vaikai užauginti, į darbą nereikia eiti. Į spektaklius nueinu ir į parodas. Geras knygas skaitau, gerus filmus pasižiūriu. Ne tik per televiziją, bet ir kino teatre. Dar ir į keliones išvažiuoju, jeigu jas iš Utenos organizuoja. Su draugėmis susitinkam kavinėj puodelio kavos. Tai į kirpyklą, tai į grožio saloną... Kam, klausi? Pati sau noriu gražiai atrodyti. Ir apie tas baisybes neskaitau, ir apie politiką“, – šypsodamasi kalba moteris.

Tęsinį skaitykite 2018 05 16  "Utenyje"

Decrease font size Default font size Increase font size

kasyba1

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Kiekvienas savo laimės kalvis, gaila, kad ne kiekvienas – kalvis.
Kiekvienas turi teisę pakliedėt, bet juk nebūtinai per televiziją.
Kitą kartą sunku suprasti, kam mums Dievas davė protą.
Kitas gali įsižeisti, jei pasakysi jį matęs šunų parodoje.
Geram būti sunku, nors ir tinka prie veido.
Jaunystėje prieš akis visas gyvenimas, senatvėje – amžinybė.
(Jurgis Gimberis)

konkursas skalbimas1

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

IŠNUOMOJU žemę su didele kūdra (yra galimybė nusipirkti). Tinka poilsiui ir žuvininkystės verslui. Apie 1 ha žemės galima dirbti. Šalia yra Lukno ežeras.  Tel. (8-686) 77639, el. p. rimantasemilija@gmail.com

 

PADEDAME paruošti reikiamus dokumentus pastatų įregistravimui
Statybų inspekcijoje (VTPSI).
Konsultuojame visais nekilnojamojo turto klausimais.
Tel.: (8-698) 18325, (8-608) 30123.

 

PARDUODU Pakalnių gyvenvietėje nebaigtą įrengti Alytaus tipo namą, rūsys po visu namu, yra ūkio pastatai, 3765 kv. m namų valdos žemės sklypas.
Nebaigtą įrengti požeminį trijų kamerų cechą su 0,0721 ha žemės sklypu.
Žemės ūkio paskirties 2,17 ha žemės sklypą su 0,08 ha vandens telkiniu. Ideali vieta motininių sraigių verslui, galima auginti chitake grybus. Yra projektas ir visi leidimai. Galima pirkti atskirai.
    Tel. +370 680 12762.

nuotr2

nuotr1

Kalendorius

loader

Varduvininkai

Cecilija, Steigintas, Dargintė
next
prev

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas