utenis 11

Sunday, April 21, 2019

Mūsų gyvenimo spalvos

Kodėl netikiu referendumo sėkme

Vytautas Kazela

Prisiekė naujoji savivaldybės Taryba. Geriau būtų sakyti, kad prisiekė 25 žmonės, kuriais labiausiai pasitikėjo rajono bendruomenė, arba tie, kurie sugebėjo įtikinti žmones, kad jie yra geriausi. Rinkėjas visada yra teisus. O tai, kad tiek Utenos, tiek Zarasų, tiek Ignalinos rajone valdančioji dauguma turi tik vienu balsu daugiau nei opozicija, yra gal ir visai neblogai. Atsiranda dialogo galimybė. Sprendimai nebus priimami buldozeriniu principu. Opozicijoje esantys politikai taip pat negalės balsuoti prieš nesiūlydami geresnės alternatyvos. Kritika dėl kritikos jau negalima. Žmonės labai greitai įsidėmės tuos politikus, kurie destabilizuoja padėtį Taryboje. Rajono mero pasiūlytas ir Tarybos valdančiosios daugumos balsais patvirtintas mero pavaduotojas Vitalijus Šeršniovas.
Tokia jau yra politika. Neabejoju, kad, susiklosčius palankioms aplinkybėms, mero pavaduotoju būtų sutikęs tapti bet kuris Tarybos naujokas. Ir dar. Kai moralizuoja jauni dar valdžioje nebuvę politikai, aš juos suprantu, bet kai tai daro seni vilkai, man darosi nesmagu. Nes atsimenu, kaip jie elgėsi patys būdami valdžioje. Ir kiti prisimena.

Tęsinį skaitykite 2019 04 17 „Utenyje“

Ar Lietuvai reikalinga prezidento institucija

Vytautas Kazela

Prezidentei Daliai Grybauskaitei liko šimtas dienų iki tol, kol ji paliks Prezidentūrą, ir, norisi tikėti, – visam laikui. Kaip rodo apklausos, ji visus tuos dešimt metų turėjo didžiulį tautos palaikymą. Kaip juo pasinaudojo, čia jau kitas klausimas. Tai galbūt didžiausia dalimi lėmė jos charakterio ypatumai. Nebuvo net normalaus bendravimo su Vyriausybe, kaip neseniai kalbėjo buvęs ministras pirmininkas, pats padėjęs į postą ateiti D. Grybauskaitei. Jo nesutarimai su prezidente prasidėjo ketvirtais jo kadencijos metais. Prezidentė nemėgo su niekuo tartis. Ir teisingus, ir neteisingus sprendimus ji priimdavo viena, taip parodydama, kad nėra kitų vadovų – tik ji viena. Gal todėl į Europos Vadovų Tarybos posėdžius, kuriuose svarstomi Vyriausybių lygio klausimai, vykdavo ji, o ne ministras pirmininkas. Gal todėl Lietuva neretu atveju turėjo dvigubą, viena kitai prieštaraujančią poziciją.

Tęsinį skaitykite 2019 04 10 „Utenyje“

Ateina internetinė karta

Šiandien nemažai kalbama apie priklausomybes alkoholiui, narkotikams, tabakui. Bet realiai mes sunkiai įsivaizduojame šių priklausomybių mastą. Turbūt mažiausiai pavojingi rūkaliai – jie žudo tik save. Beje, tarp rūkalių turbūt daugiausiai yra norinčių atsisakyti šios priklausomybės. Čia daugiausia įvairių medikamentinių ir kitokių gydymo būdų. Dauguma anksčiau ar vėliau išsilaisvina iš šios priklausomybės. Žinoma, jeigu spėja. Jei anksčiau neužklumpa vėžys ar kraujagyslių ligos. Visa laimė, ši priklausomybė neatima proto.
Kur kas baisesnės priklausomybės nuo alkoholio ir narkotikų. 2015 metais Europoje ir Turkijoje nustatytas apytiksliai 8441 mirties nuo narkotinių medžiagų perdozavimo atvejis. Palyginti su 2014 metais, šis rodiklis padidėjo 6 procentais. 2015 metais Lietuvoje nuo perdozavimo mirė 115 žmonių, 2014 metais tokių mirčių būta apie 80, 2013 metais – apie 50. Dauguma aukų buvo vidutiniškai 35 metų vyrai.
Galima pasidžiaugti, kad mirčių nuo alkoholio Lietuvoje, ypač pastaraisiais metais, pastebimai mažėja. 2017 metais nuo tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių mirė 20,4 asmenys 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Užpernai šis rodiklis siekė 23,4, o 2014 metais – 25,2 mirčių 100 tūkst. gyventojų. Statistikos duomenimis, dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų 2017 metais mirė 576 žmonės – 94 mažiau nei 2016-aisiais. Dažniausiai pasitaikiusios tiesiogiai alkoholio vartojimo sukeltos ligos buvo alkoholinė kepenų liga (42,5 proc.), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (33,5 proc.) ir alkoholinė kardiomiopatija (12,5 proc.). Be abejo, buvo dar daugiau mirčių, kurios nėra tiesiogiai susijusios su alkoholio ir narkotikų vartojimu, bet tokios statistikos neįmanoma surinkti.

Tęsinį skaitykite 2019 04 03 „Utenyje“

Kiekvienas turi nueiti savo kelią

Vytautas Kazela

Gyvename 4–5 metų ciklais. Arba nuo rinkimų iki rinkimų. Prieš rinkimus atsiranda viltis, kad po rinkimų gyvensime geriau. Tai primena vaikišką filmą: iš tolo žiūrint, atrodo, spindi deimantas, o kai įveikęs ilgą ir sunkų kelią prisiartini, ateina kartus nusivylimas, kad tai tik saulėje suspindusi stiklo šukė. Pelenė visada svajoja tapti karalaite, bet ja tampa tik sapne arba pasakoje.
Gyvenime viskas paprasčiau. Man kur kas labiau nei rinkimai įdomios priešrinkiminės nuotaikos. Šių metų rinkimų devizas: reikia pokyčių! Bandžiau klausti ir vieno, ir kito, kokių pokyčių reikia, ir nieko aiškaus neišgirdau. „Nusibodo tie patys veidai“, – aiškino vieni. Tada gal užtektų plastinės operacijos? Pokyčius dažnas įsivaizduoja kaip kažką abstraktaus, nuo ko pasidaro lengva, šilta ir gera.
Tiesa, išgirdau vieną konkretų ir, kaip man pasirodė, protingą atsakymą: reikia, kad atėjusieji į valdžią laikytųsi duoto žodžio. Reikėtų, kad per rinkimus niekas nesišvaistytų pažadais. Bet kaip tada išsirinktume? Tais pagrįstais ir nepagrįstais pažadais mes ir susigundome. Baigiasi rinkimai ir pasidaro aišku, kad neturėsime valdžios, kuri laikysis duoto žodžio. Pažadai jau duoti ir, atsirėmus į realybę, t. y. pinigus, tampa aišku, kad jie nebus ištesėti. Pinigų nebus daugiau. Ir, norint pridėti vieniems, reikia atimti iš kitų. „Pinigus reikia naudoti racionaliai“ – dar vienas rinkiminis šūkis. Tai yra nešildyti pustuščių mokyklų, kultūros įstaigų patalpų. O kaip tai padaryti? Uždaryti, sujungti, sukelti į vieną pastatą? Uždarius vieną įstaigą reikės atleisti darbuotojus. Kol tai nesusiję asmeniškai, atrodo, viskas gerai, o kai tai paliečia ir tave – įsirašai į nepatenkintųjų gretas.
Būtų protinga reikalauti, kad ateinantieji į valdžią atsineštų pinigų maišą, ir kuo didesnį. Bet jo niekas neatsineš. Ir visiems nepadalys. Reikės gyventi iš to, ką turime. Nes jokia valdžia negamina pinigų. Ji tik juos paskirsto. Ko galime reikalauti – to, kad tie pinigai būtų paskirstyti kaip galima teisingiau.

Tęsinį skaitykite 19 03 27 „Utenyje“

Ar tikrai čia viskas gerai?

Vytautas KAZELA

Pavasaris pamažu, bet vis tiek eina. Kaip ir gyvenimas. Dar mėnuo, ir žemės žaizdas uždengs paaugusi žolė. Apsišluosime, apsigrėbsime, išvešime šiukšles. Laikas išvalys nuosėdas iš širdies. Neseniai skambinau vienam vyresniam giminaičiui. Paskambinęs paklausiau, ar galiu trukdyti, ar neužsiėmęs, ir išgirdau keistą atsakymą: aš dabar visą laiką užsiėmęs – laukiu mirties. Nesiskundė, kad po visų reformų vaistinėje negauna vaistų, nes jų paprasčiausiai į Lietuvą nebeveža, kad vietoj vienos tabletės reikia gerti tris. Kaip ministras sako, ta pati veiklioji medžiaga... Dėl to nėra prasmės ginčytis. Nėra prasmės ginčytis su tuo, kuris tavęs negirdi. Kuris į visus specialistų argumentus turi vieną atsakymą: čia viskas gerai!

Tęsinį skaitykite 2019 03 20 „Utenyje“

Ką verta prisiminti

Kažkodėl man Užgavėnės nėra tokios svarbios kaip Pelenų diena. Ypač šiais metais, kai Užgavėnės buvo švenčiamos pasibaigus savivaldos rinkimų pirmajam turui. Ilgai su kaukėmis nepavaikščiosi – nepatogu kažkaip. O kai visokie gelbėtojai nusiima kaukes, pamatai, kad po jomis visai ne dievai, o paprastų paprasčiausi žmonės. Ir, dėkui Dievui, pasaulio pabaiga neateis, nors mes ir vėl ne tuos išrinkom. Bet pelenais besibarstančių galvas irgi neteko matyti.

        Ko jau ko, o nuoširdžiai atgailauti mes nemokame. Net ir savo viduje.

    O juk Pelenų dieną per šv. Mišias bažnyčiose tikintiesiems galvos pabarstomos žiupsneliu pelenų, primenant krikščionišką tiesą: „Atmink, žmogau, kad dulkė esi ir dulkėmis virsi.“ Pelenų trečiadienį skambantys Šventojo Rašto žodžiai primena žmogaus trapumą ir atgailos būtinybę. Pelenų diena, prasidedanti Gavėnia, –  ypatingas atgailos metas, kai išpažįstame savo žmogišką trapumą, prašydami Dievo gailestingumo, pagalbos, artumo. Gavėnia suteikia puikią progą pripažinti savo ydas ir įtvirtinti dorybes.
    Ko jau ko, o nuoširdžiai atgailauti mes nemokame. Net ir savo viduje.

Tęsinį skaitykite 2019 03 13 „Utenyje“

Decrease font size Default font size Increase font size

kasyba1

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

77777Net tuščias šaldytuvas sulaukia 4–5 peržiūrų per dieną...
*
Petriukas vyresniajam broliui:
– Paprašyk mamos, kad duotų man pinigų ledams.
– Kodėl aš? Juk ji ir tavo mama.
– Taip, bet tu ilgiau ją pažįsti.
*
Buhalterė skundžiasi gydytojui nemiga.
– O aveles skaičiuoti ar bandėte? – klausia gydytojas.
– Žinoma, skaičiuoju, skaičiuoju, suklystu ir visą naktį ieškau klaidos.
*
Pokalbis telefonu:
– Аlio, brangusis! Ar gali dabar kalbėti?
– Galiu.
– Gerai. Tada klausyk!

 

PARDUODAMI du žemės sklypai Antakalnio k., Vyžuonų sen. (miesto teritorijos ribose). Vienas sklypas, besiribojantis su upe, – 80 a, kitas sklypas – 2 ha. Šie sklypai prie pat Naujasodžio gyvenvietės.  
    Tel. (8-640) 32364.

 

GAMINA

* Šildymo katilus ilgo degimo, krosnis pirčiai;

* įvairių katilų pirties krosnių montavimas.

Garantija, konsultacija

Tel. 8-672 59564

 

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 

 

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas