utenis 11

Friday, July 19, 2019

Mūsų gyvenimo spalvos

Kodėl politikai taip nori viską kontroliuoti?

Vytautas KAZELA

Iškilmės jau praeityje. Naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda jau inauguruotas. Lietuva pagaliau turi ir pirmąją ponią. O tai jau daug. Žinant, kad tiktai prezidentas Valdas Adamkus turėjo sutuoktinę, su kuria buvo negėda pasirodyti viešumoje, kuri dvi kadencijas darė tai, kas priklauso pirmajai poniai. Inauguracija praėjo gražiai.
Na, Lietuva nebūtų Lietuva, jeigu nebūtų nepatenkintų ir kritikuojančių. Vieni inkščia, kad nebuvo pakviesti, kiti – kad buvo pakviesti per vėlai. Dar kiti kritikuoja, kad naujojo prezidento svečiai – žmonės iš televizijos ekrano. Noriu paaiškinti – ne prezidentas svečių sąrašą sudarinėjo. Ir pakvietimas į vakarėlį nereiškia, kad priklausai elitui. Tokiuose renginiuose visada būna ir atsitiktinių svečių.
Negaliu tvirtinti, kad kadenciją baigusioji prezidentė buvo visų mūsų mylima. Tiksliau būtų sakyti – turėjo aukštus reitingus. Vieni ją gerbė, kiti bijojo. Išeinanti prezidentė nesužavėjo manęs nauju švarkeliu. Kažkur interneto platybėse mačiau prezidentės nuotrauką: viena tuščios salės kamputyje. Spektaklis baigėsi – visi išėjo savo keliais.
Man susidaro įspūdis, kad ji buvo labai vienišas žmogus. Buvo ir liko. Kodėl šio rašinio pradžioje pasidžiaugiau, kad naujasis Lietuvos prezidentas turi šeimą? Todėl, kad net ir tvirtai asmenybei būna sunkių valandų, kai reikia žmogaus šalia, į kurį būtų galima atsiremti.
Iš naujausių apklausos duomenų matyti, kad daugiau nei penkiasdešimt procentų žmonių įsitikinę, jog reikalai Lietuvoje krypsta į gerąją pusę. Tai, kad šalyje optimistų daugiau negu pesimistų, yra gerai. Matyt, tai lėmė ir prezidento rinkimų rezultatai. Nors tikėtis, kad viskas pasikeis atėjus vienam naujam žmogui, būtų pernelyg naivu. Tikrieji išbandymai naujajam prezidentui prasidės jau netrukus. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis jau grąžino prezidentui G. Nausėdai Vyriausybės įgaliojimus.
Per penkiolika dienų prezidentas teikia seimui tvirtinti ministro pirmininko kandidatūrą. Paskyrus ministrą pirmininką, jam pavedama formuoti vyriausybę, kurios sudėtis tvirtinama prezidento dekretu. Vyriausybės formavimas neturėtų būti lengvas ir sklandus. Savo inauguracinėje kalboje G. Nausėda pasiuntė žinutę valdantiesiems: „Neleisiu eksperimentuoti su ministrais!“ Jeigu taip ir bus, tai vyriausybės formavimas nebus nei greitas, nei sklandus.
Labai sunkiai sulipdyta valdančioji dauguma. Idėjinis partietis pereina į kitos partijos frakciją tam, kad ją išsaugotų. Kad būtų su kuo sudaryti koaliciją. Seimo narys Algirdas Sysas pareiškia, kad „šiame Seime parlamentarai tampa valiuta kaip ir postai“. O ar kada buvo kitaip?! Ką turėjo daryti valdantieji? Formuoti mažumos vyriausybę ir būti konservatorių įkaitais? Įprasta ir tai, kad koaliciją sudariusios partijos pasidalija ir ministrų portfelius. Neišvengiamai keisis ir dalis ministrų. Svarbiausia išsaugoti gerai dirbančius ministrus. O tam reikės ir griežto, bet protingo prezidento žodžio.
Kas dar įdomesnio įvyko praėjusią savaitę. Man įsiminė politikos forumas, kuriame apie Lietuvos ateitį diskutavo politikai ir visuomenininkai.
Įsidėmėtina visuomenininko ir kultūros istoriko Dariaus Kuolio mintis, kad didžiausia kliūtis, trukdanti vystytis politiškai aktyviai visuomenei, yra tai, jog politikai viską nori kontroliuoti ir nepasitiki juos renkančiais piliečiais. Ir kaip čia dabar neprisiminsi paskutinių dviejų rajono tarybos posėdžių, kuriuose buvo reikalaujama „įvesti tvarką Utenos kultūros centre“. Ar tai reiškia, kad savivaldybei pavaldžiose įstaigose bus įvestas tiesioginis tarybos valdymas? Nors gal ir negirdėtas, bet neblogas dalykas? Nereikėtų šioms įstaigoms direktorių. Taip išspręstume ne tik finansines, bet ir vadovų problemas. Štai baigiasi dviejų mokyklų direktorių kadencija ir niekas nebenori kandidatuoti. Dar yra pora ar net daugiau vaikų darželių, jau kuris laikas dirbančių be direktorių.
Kas gi vyksta Utenos kultūros centre? Atėjo dirbti naujas vadovas. Vieni jį palaiko, kiti ne. Ir tai visai natūralu.Tai – kolektyvo ir jo vadovo reikalas. Kai „Utenio“ žurnalistė pakvietė susėsti abiem konfliktuojančioms pusėms ir patiems išsiaiškinti, socialiniuose tinkluose pratrūko „senas „Utenio“ draugas“: „Ar matėte, kad tame pačiame „Utenyje“ ar FB Utenos savivaldybės paskyroje būtų kada nors išklausyta būtent KITA PUSĖ, o ne socdemų į kėdę pasodintas E. Druskinas ir jo klika?“
Vien pono žodynas ką reiškia! Ir kažką primena... Be to, kitame rajono laikraštyje E. Druskinas tiktai puolamas, vykdomi jo ankstesnės darbinės veiklos „tirimai“.
Ką dabar turėčiau daryti? Teisintis? Man nerūpi, kas, ką ir kur pasodino. Ar socdemai, ar krikdemai... Svarbiausia, kad tam tikras pozicijas užėmę žmonės gerai dirbtų. Net ir nesidomintys kultūra pastebi, kad kultūrinis gyvenimas Utenoje tapo intensyvesnis, įvairesnis, įdomesnis. O kištis į kolektyvo vidaus reikalus neturi teisės nei tarybos nariai, nei laikraščiai. Ir tik tuo atveju, kai vadovas aiškiai nesusitvarko su savo darbu, žodį tarti turi steigėjas.

Apie turtus ir šlovę

Vytautas Kazela

Nėra didesnio malonumo lietuvaičiui, kaip skaičiuoti svetimus pinigus. Tą mes ir darome, kai Valstybinė mokesčių inspekcija padaro prieinamas ponų ir ponaičių turto deklaracijas. Šitie duomenys – 2018 metų. Tad jie jau gali būti pasikeitę. Spauda paskelbė turtingiausių politikų 200-ą. Puoliau studijuoti šį sąrašą, ieškoti pažįstamų pavardžių. Pasirodo, kad turtingiausias ne tas, kuris žemę dirba ir trąšas pardavinėja, o tas, kuris mikliai kortas dalija. Skirtumas tarp pirmoje vietoje esančio Antano Guogos ir trečiu įrašyto Ramūno Karbauskio beveik 12 milijonų eurų. Didžiausia gėda turėtų būti Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui. Jo valdomas turtas tik šiek tiek daugiau nei 3 „nususę“ milijonai eurų. Viktor Uspaskich Europos Parlamente besidarbuodamas nusirito iki 22 vietos ir teturi, net gėda sakyti, 2,3 milijono eurų. Bet baisiausia, kad Druskininkų meras Ričardas Malinauskas tik 70-as ir turi tik šiek tiek daugiau nei milijoną. Visiškas bėdžius. Nudžiugau, kai pamačiau, kad 71-uoju sąraše įrašytas Katinas. Et... Ne tas, apie kurį pagalvojote. Kažkoks Jonas Katinas. Čia turbūt tas, kuris gimė Molėtų rajone, o turtus susikrovė ir politinę karjerą padarė gyvendamas Panevėžyje.

Tęsinį skaitykite 2019 06 26 „Utenyje“

Kas visame pasaulyje pliusas, tas pas mus minusas

Tylus, ramus Prezidentės metinis pranešimas. Paskutinis. Baigėsi Dalios Grybauskaitės dešimtmetis.Vieni teigia, kad tai pats silpniausias Prezidentės metinis pranešimas. O man jis atrodo visai normalus, kultūringas. Pasikeitimai ryškūs. Prezidentė nebepuola politinių partijų. Dabar, kaip pastebi politologas Lauras Bielinis, mes matome, kad ji kritikuoja jau ne politines partijas ir ne partinę sistemą, o kritikuoja politinę kultūrą, kuri įsigali atėjus naujoms jėgoms, – chamizmą, dėmesio į oponentus nekreipimą, draudimų kultūrą.

O kas gražiausias ir protingiausias – nebereikia net
veidrodėlio klausti. Ir taip aišku.

Mes patys turbūt nepastebėjome, kada Lietuvos politikoje įsigalėjo patyčios, politinių oponentų ignoravimas ir kiti dalykai. Ne tik Seime, bet ir savivaldoje. Kažkodėl atėję į valdžią ima jaustis viską geriausiai suprantantys. O kas gražiausias ir protingiausias – nebereikia net veidrodėlio klausti. Ir taip aišku. Tada ir pradedama diktuoti, ką valgyti, ką gerti ir kuo gydytis. Štai toks visažinis man atrodo ir yra pavojingiausias. Jei kas klausė visų Prezidentės metinių pranešimų, gali patvirtinti, kad šalies vadovė niekada nepripažino savo klaidų. To ji nepadarė ir dabar. O kaip būtų gražu – baigęs savo kadencijas valdovas išeina ir atsiprašo visų už padarytas klaidas! Vien jau tuo įeitų į istoriją...

Tęsinį skaitykite 2019 06 19 „Utenyje“

Prasigerti galima ir nuo lenkiškos degtinės

Vytautas Kazela

Valstiečių valdžią galima pagirti bent jau už du dalykus. Pirmasis – už rūkalų kontrabandos iš Rusijos ir Baltarusijos minimalizavimą, antrasis – už kai kurias pergales alkoholizmo fronte. Rūkalai kaip duona kasdieninė – jų reikia kiekvieną dieną ir panašiais kiekiais. Paprastai rimti rūkaliai rūko to paties pavadinimo cigaretes ir jiems nelabai patinka, kai reikia ką nors keisti. Sienos su Karaliaučiaus sritimi sutvarkymas lėmė stiprų rusiškų rūkalų kontrabandos sumažėjimą. Baltarusiškos cigaretės yra kur kas prastesnės kokybės, todėl jas perka tik mažiausias pajamas gaunantys Lietuvos piliečiai. Atsivežti pigių rūkalų iš Europos Sąjungos šalių neįmanoma, nes kainų skirtumai yra labai nedideli. Kontrabandinių rūkalų pasiūlos mažėjimas lėmė tai, kad nemažai rūkalių ryžosi kardinaliam žingsniui ir metė rūkyti. O tai jau nemaža pergalė, kuri ateityje lems mūsų žmonių sveikatos pagerėjimą.

Tęsinį skaitykite 2019 06 12 „Utenyje“

Porinkiminės dėlionės

Vytautas Kazela

Nei prezidento, nei Seimo rinkimai nėra šachmatų turnyras, kuriame žaidžia didmeistriai. Tai greičiau atrankinis turnyras, kuriame, susiklosčius atitinkamoms aplinkybėms, gali laimėti bet kas. Čia nemaža ir atsitiktinumo galimybė. Tačiau, kai prezidento rinkimai laimimi tokiu milžinišku skirtumu, kalbėti apie atsitiktinumą nėra prasmės. Iš esmės jau prieš pirmąjį balsavimą buvo aišku, kad rinkiminis pyragas apylygiai bus dalijamas į tris dalis. Pirmoji dalis – Gitanas Nausėda, antroji – Ingrida Šimonytė, trečioji – visi kiti. Prieš prasidedant antrajam prezidento rinkimų turui buvo aišku, kad savo trečdalius išsaugojo ir G. Nausėda, ir I. Šimonytė. Liko vienintelis klausimas – kaip abu pretendentai pasidalys laisvą trečdalį.
Paaiškėjus galutiniams rezultatams tapo aišku, kad jokių dalybų nebuvo. Ingrida liko prie savo kraičio, kurį jai sukrovė net ne dešiniųjų flango rinkėjai, bet tik konservatorių elektoratas. Mūsų aptariamas trečdalis nebalsavo ir už Gitaną. Tai buvo protesto balsai. Ir jie atiteko G. Nausėdai. Daryčiau prielaidą, kad, jei jis nepadarys lemtingos klaidos, bus perrinktas ir antrai kadencijai. Konservatoriai galėjo sukelti daugiau intrigos, jei į prezidento rinkimus būtų iškėlę, pavyzdžiui, Vygaudo Ušacko kandidatūrą. Žmogui, tariančiam I. Šimonytės pavardę, ji asocijuojasi su V. Landsbergiu ir A. Kubiliumi. Todėl ji ir renka tik konservatorių elektorato balsus. V. Ušackas galėjo pritraukti platesnį ir spalvingesnį rinkėjų ratą. Šie rinkimai buvo svarbūs dar ir tuo, kad jie padėjo pamatus 10 metų. Pasibaigus pirmajai G. Nausėdos kadencijai naujų ir rimtų kandidatų neatsiras. Tiesa, kandidatuoti galės G. Landsbergis, bet sudaryti konkurencijos G. Nausėdai jis nepajėgus.

Tęsinį skaitykite 2019 06 05 „Utenyje“

Ištremkite mane į Briuselį

Vytautas Kazela

Praėjusį sekmadienį užsibaigė nuo praėjusių metų pabaigos užsitęsusi stichinė nelaimė – rinkimai, gerokai nusausinę valstybės iždą, lyg netikėta perkūnija į šipulius sudaužę daugelio partijų ir save įsimylėjusių politikų viltis.
Sekmadienio ryte apsilankęs interneto portaluose užsikrėčiau nuotaika, kad Lietuvoje vyksta lemtingi dalykai – renkame Lietuvos Prezidentą ir išsiunčiame 11 asmenų į Europos Parlamentą.
Kadangi, kai ši apžvalga pasieks skaitytoją, rinkimai jau bus pasibaigę, mano mintys rinkėjų apsisprendimui neturės jokios įtakos, galiu išsakyti tiek savo nuomonę, tiek pastebėjimus.

Aišku, nebus nei valdžios vertikalės, nei horizontalės, todėl valdžios struktūros bus priverstos
daugiau tartis tarpusavyje, ieškoti rinkėjų palaikymo.

Sunkiai mokomės demokratijos meno. Nedvejokite, jūs nieko blogo nepadarėte, kai į savivaldybių tarybas rinkotės vienas politines jėgas, į Seimą ir į Prezidentūrą dar kitas. Aišku, nebus nei valdžios vertikalės, nei horizontalės, todėl valdžios struktūros bus priverstos daugiau tartis tarpusavyje, ieškoti rinkėjų palaikymo.
Ir dėl Prezidento rinkimų galutinių rezultatų visai nesvarbu. Svarstyti, kuris kandidatas yra geriau, yra tas pat, kas svarstyti, kas geriau – isterijos ar panikos priepuolis. Viena, ką parodė šie rinkimai, yra tai, kad Lietuvoje kaip niekad anksčiau trūksta asmenybių. Kad ir ką besirinktum, vis tiek lieka abejonių, kaip vienas ar kitas kandidatas pasielgs susiklosčius vienoms ar kitoms aplinkybėms. Dar per savivaldos rinkimus pastebėjau, kad dabartiniai politikai yra kur kas mažiau prognozuojami. O tai jau pavojinga.

Tęsinį skaitykite 2019 05 29 „Utenyje“

Decrease font size Default font size Increase font size

PARDUODUOpel Meriva“. 2005 m., 1,7 CDTI, 74 kW. TA iki 2020 m. rugsėjo 15 d. Variklio tarpinės arba galvutės defektas. Kaina 450 eurų. Tel. 8699 83088.kasyba1

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

77777Ėjo ežiukas per mišką ir meditavo:
– Aš nepavargęs, aš nepavargęs…
Bet greitai pavargo. Atsisėdo ant kelmelio ir meditavo toliau:
– Aš ne ežiukas, aš ne ežiukas…
***
Sėdi ežiukas medyje, mezga dviratį ir galvoja:
– Kam man tie balti sportbačiai, vis tiek nerūkysiu…
***
Sociologai nustatė, kad 99% žmonių, atsisėdusių ant ežio, rūpinasi savuoju užpakaliu, ir tik 1% pagalvoja apie ežio likimą.
***
Ėjo ežiukas per dykumą, o kobra viską matė…

PARDUODU žemės sklypą Ežero gatvėje. Tel. (8-638) 76644.

 

PARDUODAMAS 5 savaičių pieninis buliukas.
    Tel. (8-699) 20933.

 

Gerbiami senjorai!
Turime Jums gerą naujieną. Kiekvieną darbo dieną nuo 10.00 iki 16.00 val. laukiame jūsų neseniai duris atvėrusiame Utenos maltiečių senjorų dienos centre, Tauragnų g. 2 (iš kiemo pusės).
Čia galėsite bendrauti, mėgautis arbata ar kava, megzti, skaityti, užsiimti rankdarbiais, dalyvauti daugelyje kitų veiklų.

 

PARDUODAMOS arba IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos  (46 kv. m, I aukštas) Utenos mieste. Tinka parduotuvei, paslaugoms, biurui. Tel. (8-614) 64501.

 

PARDUODAMI du žemės sklypai Antakalnio k., Vyžuonų sen. (miesto teritorijos ribose). Vienas sklypas, besiribojantis su upe, – 80 a, kitas sklypas – 2 ha. Šie sklypai prie pat Naujasodžio gyvenvietės.  
    Tel. (8-640) 32364.

 

GAMINA

* Šildymo katilus ilgo degimo, krosnis pirčiai;

* įvairių katilų pirties krosnių montavimas.

Garantija, konsultacija

Tel. 8-672 59564

 

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 

 

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas