utenis 11

Wednesday, February 20, 2019

Mūsų gyvenimo spalvos

Gydyti reikia ne tik kūną

Vytautas Kazela

Galiu pasidžiaugti – Lietuva palengva išmoksta švęsti bent jau valstybines šventes. Ne pagal kieno nors sumodeliuotą ar iš viršaus nuleistą visiems vienodą scenarijų, o taip, kaip patiems norisi. Šventė turi būti širdyje, o ne gatvėje. Aišku, pats geriausias atvejis, kai šventė ir širdyje, ir gatvėje. Man labai patiko idėja sujungti vasario 14-ąją su Vasario 16-ąja. Nesuvulgarinant. Paprastų paprasčiausias šūkis: „Aš myliu Lietuvą“. Patiko ir šaulių žygis. Nors išspausdinę reportažą apie jį susilaukėme ir nepatenkintųjų niurnėjimo – ne tie sugalvojo, ne tie kilometrus matavo... O aš džiaugiuosi dėl visų: ir dėl tų, kurie šį žygį sumąstė, ir dėl tų, kurie žygiavo. Nebijokime savo idėjų pristatyti bendruomenei. Nebijokime pasidalyti ir pasidžiaugti. Patys. Nelaukdami, kol kiti už mus tai padarys. Visada pavyzdžiu rodau ir rodysiu Užpalius: jie ne tik turi originalių idėjų, bet ir sugeba jas parodyti, su kitais pasidalyti ir aprašyti.
Bet pakalbėkime apie gyvenimiškus reikalus. Kaip ir dera tokiame amžiuje – apie ligas. Sergančių žmonių vis daugėja ir daugėja. Neseniai teko skaityti vieno gydytojo nuogąstavimus: mes pagydome nuo vienos ligos, o žmogus kita liga suserga. Kai ir ją pagydome, žmogus praranda norą gyventi. Ar kada nors susimąstėte kodėl? Gerbiu ir vertinu gydytojus, slaugytojus.

Tęsinį skaitykite 2019 02 20 „Utenyje“

Šių dienų raganavimai

Vytautas Kazela

Per dieną taip pavargsti, kad vakare jokio protingo veiksmo jau negali atlikti. Sėdi fotelyje priešais televizorių ir perjunginėji kanalus. Žiūrėti kriminalų visai nesinori, klausytis politikų – tuo labiau. Net ir muzika erzina. Nežinau, per kokį kanalą matytas renginys visgi privertė pasižiūrėti, kas vyksta. Didelis būrys juodais apsiaustais apsigobusių vyrų ir moterų atlikinėjo kažkokias apeigas – sustojo ratu ir kartojo magines formules – užkalbėjimus.
Pasirodo, šių metų vasario 6 d. Rusijos raganos ir žiniuoniai susirinko atlikti vieno galingiausių ritualų – jėgos rato, kad perduotų energijos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Šiurpoka šiais laikais? Bet viena išvada tikrai peršasi – Rusijos prezidentui tikrai prastai, jei jam reikia tokios pagalbos.

Tęsinį skaitykite 2019 02 13 „Utenyje“

Vasario ledas

Vytautas Kazela

Netikėtas atlydys ir lietus vasario pradžioje nepataisė nuotaikos – šiaip ar taip pavasariu dar nekvepia, o netikėtumų iš gamtos bus galima laukti ne tik vasario, bet ir kovo, o gal ir balandžio mėnesį. Viena aišku, kad per pirmąsias vasario dienas gripo virusas į lovas paguldys dar daugiau tautiečių. Praėjusios savaitės pabaigoje gripo epidemija jau buvo paskelbta 19 savivaldybių. Gripo epidemija skelbiama tada, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis yra ne mažiau kaip 100 atvejų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų. Sergamumas didesnis nei praeitais metais tuo pačiu laikotarpiu. Medikai dirba pasiraitoję rankoves bei prisidengę nosis ir burnas. Gal gripo atvejų būtų mažiau, jei, kaip teigia vienas „Utenio“ skaitytojas, pasiskiepyti būtų galima greičiau ir paprasčiau. O ir numoti ranka į šį susirgimą negalima – gripas kasmet pareikalauja žmonių gyvybių. Labai svarbus ir kuo platesnis žmonių švietimas šiuo klausimu.
Kalbant apie šilumą vasario pradžioje netinka posakis, kad šiluma kaulų nelaužo. Dar ir kaip laužo! Nepamatei atsivėrusio slidaus ledo plotelio – ir guli traumatologiniame skyriuje su lūžusiomis galūnėmis ar perskelta galva.

Tęsinį skaitykite 2019 02 06 „Utenyje“

Laisvės gurkšnis

Tikite horoskopais? Ir aš nelabai. Kartais paskaitau. Kaip trumposios prozos, psichologijos kūrinėlį. Visgi tai ne mūsų, o rytiečių reikalai. Todėl vargu ar mus tai veikia. Sako, net vaistažolės gydo tik tos, kurios yra užaugusios arčiau nei 200 kilometrų nuo mūsų gyvenamosios aplinkos. Rytų daktarai tegu gydo savo kraštiečius, o aš labiau linkęs pasitikėti savais. Jie bent jau žino, ką valgome ir ką geriame, ir kaip tai mus veikia. Bet kuo čia dėti horoskopai? Niekuo. Aš tik pabandysiu, nors nelabai pažįstu žvaigždes, trumpai „paburti“, kokie bus šie metai. O jie bus tikrai įdomūs. Pagaliau ims kristi uždangalai ir mums bus atvertos iki šiol akylai saugotos paslaptys. Kai kurios sisteminės partijos taps marginalinėmis. Kaip sako žvaigždės, susipjausime negyvai, nes virš Lietuvos patekės trijų rinkimų žvaigždės. Kadangi politiką ir kūrybą globoja ta pati žvaigždė, bus kuriamos stebuklinės pasakos ar fantastiškos istorijos. Tikėti jomis neverta, bet stebėti – įdomu.

Tęsinį skaitykite 2019 0130 „Utenyje“

Gyvenimas su pliuso ženklu

Vytautas Kazela

Mes prie visko įpratę. Netgi mirtis ne visada mus sukrečia. Bet... Praėjusią savaitę dviejų žinomų pasaulyje žmonių mirtys mane sukrėtė ir paskatino susimąstyti.
Aną šeštadienį į paskutinę kelionę palydėtas ilgametis Gdansko meras, nužudytas per labdaros renginį. Lenkija – kaimyninė šalis, todėl žinome, kad ten visko yra: ir politinių rietenų, ir kitų ne visai gerų dalykų, bet pasimokyti iš kaimynų tikrai turime ko. Pirmiausia susitelkimo tokių tragiškų įvykių metu ir pagarbos žmogui. Ir mes kartais galime būti žmogiški ir kaimyniški. Kai Lenkijoje buvo nuleistos vėliavos, Vilniaus Trijų Kryžių kalnas nušvito Lenkijos vėliavos spalvomis. Lietuva pareiškė savo solidarumą ir liūdesį dėl beprasmės ir tragiškos Gdansko miesto prezidento mirties.
Kita mirtis dar artimesnė – kovą su liga pralaimėjo vienas turtingiausių lietuvių – 60 metų amžiaus verslininkas Saulius Karosas. Mums artimas dar ir tuo, kad buvo Leliūnų parapijoje gyvenusio kompozitoriaus ir dirigento Juozo Karoso anūkas. Saulius Karosas ne tik uždirbo milijonus visame pasaulyje, bet ir buvo įkūręs savo vardo paramos fondą, rėmė jaunus muzikus. O man visam gyvenimui įstrigo kažkada girdėti ar skaityti jo žodžiai: norint remti kultūrą, nereikia būti milijonieriumi. Reikia supratimo ir noro. Jeigu menininkų rengimo sistema žlugs, ją sukurti iš naujo reikės milžiniškų pastangų, investicijų ir laiko.

Tęsinį skaitykite 2019 01 23 „Utenyje“

Tautos vertybių samprata

Vieni vienaip, kiti kitaip paminėję Sausio 13-ąją vėl pasineriame į kasdienybės rutiną. Kuo labiau tolsta ši data, tuo daugiau netikrų liudytojų. „Aš ten buvau, apgyniau, iškovojau“, – skamba iš jų lūpų. Nenumaldomai artėja Prezidento rinkimai, ir man būtų labai gera, kad bent vienas iš kandidatų būtų išėjęs ir pasakęs: „1991 metų Sausio 13-ąją prie Aukščiausiosios Tarybos ir televizijos bokšto buvo visa tauta.“ Ir tai būtų mus visus jungianti, sušildanti tiesa. Ar galime sakyti, kad mūsų moterys, išleidusios vyrus į Vilnių ir likusios su kūdikiais ant rankų namuose, prieš tai davusios pažadą, kad ir kas atsitiktų, užauginti vaikus, nebuvo ten su visais? Jeigu tomis dienomis prie Parlamento ar televizijos bokšto visus ten buvusius būtų sutraiškę sovietų tankų vikšrai, pakirtusios okupantų kariuomenės kulkos, laisvės ugnis vėl būtų šovusi į dangų po keleto metų. Tai buvo visos tautos laisvės proveržis.

Tęsinį skaitykite 2019 01 16 „Utenis“

Decrease font size Default font size Increase font size

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Kalbasi du draugai: „Tavo žmona kitą savaitę švęs gimtadienį, taip? Ar jau pasakė, ko norėtų dovanų?“ – „Žinoma. Pageidauja arba perlų vėrinio, arba automobilio.“ – „Ir ką tu jai dovanosi?“ – „Savaime suprantama, kad perlų vėrinį. Negi tu esi matęs dirbtinių automobilių?“
*
Eina du suvalkiečiai. Mato, benamis prašo paramos. Jie susiginčija, kuris mažiau duos.
Pirmasis prieina, įmeta 1 ct ir žiūri, ką darys kitas. O kitas sako:  „Čia už abu.“
*
Restorano lankytojas padavėjui:
– Jūsų kepsnys atsiduoda degtine!
Padavėjas pasitraukia kelis žingsnius atgal ir klausia:
– Ar vis dar atsiduoda?

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

Savo namuose prižiūrėčiau neįgalų žmogų. Didelė patirtis. Tel. 8672 18418

 

Pigiai IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos miesto centre, 1 a. Tinka parduotuvei, biurui, paslaugoms teikti.
    Tel. (8-614) 64501.

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 PARDUODAMAS nedidelis medinis namas miško apsuptyje, netoli Utenos. Yra elektra, tvenkinys, 23 arai kitos paskirties žemės. Tel. 612 46340

 

PARDUODAME auginti dvi telyčaites 3 savaičių ir vieną 2 mėn. Tel. 8 686 61521

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas