utenis 11

Wednesday, February 20, 2019

Mūsų gyvenimo spalvos

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Vytautas Kazela

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Dirbantiesiems žiniasklaidoje tai profesinė šventė. Tą dieną mes įpratę sulaukti sveikinimų. Tiesa, sveikinimai įprastai prasideda anksčiau. Ne tik sveikinimai... Ne išimtis ir šie metai.
Žiniasklaida, gal, tiksliau, dalis žiniasklaidos atstovų buvo pavadinti „skalikais“. Nesigilindamas į kontekstą galiu pasakyti, kad man tai geriau patinka negu „purvasklaida“ arba „tupas žurnalistas“. Skalikas – gražus šuo. Bet tik šuo. Už jo stovi žmogus, kuris sako: fas! Arba suprantamiau: pulk! Šuo lodamas puola ir dažnai jam pavyksta išbaidyti žvėrį. Čia svarbu ne šuo, jis išmokytas paklusti komandai, o už jo stovintis žmogus, kuris duoda komandas. Svarbu, kad tai būtų padorus žmogus, ginantis ne savo, o visuomenės interesus.
Žurnalistas prieš tapdamas „skaliku“ pirmiausia turi pats priimti sprendimą – būti pasiruošusiam paklusti komandai ar ne. Jeigu sutinki – prarandi laisvę, kartu ir garbę. Dažnai „skalikais“ tampama dėl skanesnio ėdalo, ilgesnio euro. Bet grįžkime prie konkretaus atvejo – Prezidentės ir E. Masiulio laiškų. Nesiimu vertinti šios situacijos. Yra tam skirtos institucijos. Nieko keisto tas susirašinėjimas. Prezidentas ne ledo ar metalo gabalas. Jis irgi žmogus. Jam irgi vieni labiau patinka negu kiti. Baikime pagaliau svaičioti apie visų žmonių prezidentą. Jo nebuvo, nėra ir nebus. Nebent nužengtų iš dangaus...

Man baisiausias vadovas, neturintis asmeninio gyvenimo. Toks vadovas savaime kelia įtarimą. Niekas iš prezidento neatėmė asmeninio susirašinėjimo teisės. Tik čia galioja visai kitos taisyklės. Visada reikia būti pasiruošusiam, kad tai kada nors iškils į viešumą. Galima ištrinti pašto dėžutę, išvalyti serverius, bet tai vis tiek kur nors pasiliks. Gal tik bus sunkiau nustatyti – autentiška tai ar ne. Keistas man tas prašymas „patraukti skalikus“, kai prašančio žmogaus rankose visi svertai pačiam tai padaryti kitais būdais. Iš esmės ne tik žurnalistas yra „skalikas“, bet ir tas kitas žmogus, klusniai vykdantis komandas ir mintyse besimatuojantis premjero krėslą. Yra žmonių, kurie niekada to nedarytų, nors tai kainuotų net premjero kėdę. Šiuo atveju niekas neprasidėjo ir nepasibaigė. Verslas visada turėjo savo interesų. Tiesa, prie vienų lobo vieni, prie kitų – kiti.
Ir dar – G. Kildišienei, matyt, malonu, kad konservatorių lyderis Gabrielius prilygino ją prezidentei. Kartais kai kurie politikai nejaučia, kaip nusikalba ir tampa mažų mažiausiai juokingi.
Kam naudingas šitas skandalas? Sunku susigaudyti. E. Masiuliui? Vargu. Man atrodo, kad jis po viso to dar labiau įklimpo į mėšlą. Galbūt yra dar vienas šeimininkas, kurio nesimato? Manau, Kremlius savo tikslams išnaudos ir šitą skandalą. Smagu parodyti, kad toje Lietuvoje, kuri beveik prieš 30 metų rodė kitoms tautoms kelią į laisvę, viskas supuvę, sugedę. Nuo viršaus iki apačios. Putinui, matyt, smagu, kad Lietuvoje kyla tokie ir panašūs skandalai. Teisūs tie, kurie tvirtina, kad nepaskelbtas karas Lietuvoje jau vyksta. Informacinis karas. Ne tik žiniasklaidoje, bet ir socialiniuose tinkluose. Iš savo draugų facebooke aš greitai pašalinu mėgstančius politikuoti, dergti ir niekinti Lietuvą. Bet labai nustembu, kai po nakties randu prikrauta daug rusiško propagandinio niekalo. Kas jį platina?
Bet vėl grįžkime prie tos nelemtos žiniasklaidos. Lietuvos rinka labai maža ir ji nuolat traukiasi. Kova už skaitytoją kartais virsta labai negražiais žaidimais. Šiuo metu jau baigiama pribaigti literatūrinė spauda. Atimk iš tautos kalbą, literatūrą, ir ji virs galvijų banda. Ar to siekiame? Kodėl paskui stebimės, kur eina Lietuva? Eina ten, kur yra vedama. Gal dabartiniai lietuviai tik neišprusę, labai savotiškai suprantantys laisvės sąvoką, bet prisitaikėliški, norintys lengvai ir sočiai gyventi žmonės? Dėkui Dievui, dar ne visi. Yra žmonių, kurie niekada neperžengs tam tikrų ribų.
Norint apsaugoti žiniasklaidą nuo verslo ar politikų įtakos buvo įkurtas Televizijos ir spaudos rėmimo fondas. Tačiau jo nuostatai yra pasenę. Kartais kyla įtarimas, kad komisija, skirstanti pinigus, nėra savarankiška. Projektai, kad ir kaip gerai jie būtų parašyti, neatspindi nieko. Pirmiausia reikėtų vertinti leidinio turinį ir tai, ar leidinys turi reklaminį priedą, ar neturi. Vieni „lipa ant šiltų lavonų“, vaikosi sensacijų, kiti dirba savo darbą rašydami apie teigiamus dalykus. Iš čia ir retorinis klausimas: kuriems iš jų reikia padėti?
Aš dažnai kalbu su paprastais, pagyvenusiais žmonėmis. Šie žmonės nekeikia Lietuvos. Jie neskaito žiniasklaidos banginių valatkų, paleckių, makaraityčių rašinių. Jie skaito geras knygas, eina į gerus spektaklius ir džiaugiasi gyvenimu. Jų veidai spinduliuoja gerumu, jų akys žiūri į visus su meile. Jie žino, kas yra gyvenimo druska.
Baigsiu citata iš Biblijos: „Tuomet jis pradžiugo Šventąja Dvasia ir prabilo: „Aš šlovinu tave, Tėve, dangaus ir žemės Viešpatie, kad paslėpei tai nuo išmintingųjų ir gudriųjų, o apreiškei mažutėliams. Taip, Tėve, nes tau taip patiko. Viskas man yra mano Tėvo atiduota.“
Išvadas pasidarykime patys.

Decrease font size Default font size Increase font size

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Kalbasi du draugai: „Tavo žmona kitą savaitę švęs gimtadienį, taip? Ar jau pasakė, ko norėtų dovanų?“ – „Žinoma. Pageidauja arba perlų vėrinio, arba automobilio.“ – „Ir ką tu jai dovanosi?“ – „Savaime suprantama, kad perlų vėrinį. Negi tu esi matęs dirbtinių automobilių?“
*
Eina du suvalkiečiai. Mato, benamis prašo paramos. Jie susiginčija, kuris mažiau duos.
Pirmasis prieina, įmeta 1 ct ir žiūri, ką darys kitas. O kitas sako:  „Čia už abu.“
*
Restorano lankytojas padavėjui:
– Jūsų kepsnys atsiduoda degtine!
Padavėjas pasitraukia kelis žingsnius atgal ir klausia:
– Ar vis dar atsiduoda?

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

Savo namuose prižiūrėčiau neįgalų žmogų. Didelė patirtis. Tel. 8672 18418

 

Pigiai IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos miesto centre, 1 a. Tinka parduotuvei, biurui, paslaugoms teikti.
    Tel. (8-614) 64501.

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 PARDUODAMAS nedidelis medinis namas miško apsuptyje, netoli Utenos. Yra elektra, tvenkinys, 23 arai kitos paskirties žemės. Tel. 612 46340

 

PARDUODAME auginti dvi telyčaites 3 savaičių ir vieną 2 mėn. Tel. 8 686 61521

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas