utenis 11

Friday, February 23, 2018

Vaistai nuo skausmo bene populiariausi medikamentai mūsų vaistinėlėse, tačiau skaitydami jų informacinius lapelius žmonės neretai sudvejoja pamatę pavadinimus „steroidinis“, „nesteroidinis“ ar „homeopatinis“. Kyla klausimas, kuo šie vaistai skiriasi. Pasak „Eurovaistinės“ farmacininkės Reginos Molotkovos, skirtumų yra, todėl žinoti, kaip ir kada vaistus nuo skausmo reikia vartoti, turėtų kiekvienas.

„Steroidai – veiksmingi vaistai nuo uždegimo, tačiau juos skirti reikia remiantis tuo, kokia liga sergama. Labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp gydymo steroidais naudos ir rizikos, į kiekvieną pacientą turi būti atsižvelgta individualiai. Šie vaistai dažniausiai yra receptiniai ir juos paskiria gydytojas“, – aiškina vaistininkė.
Jos teigimu, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – tai pacientams labiausiai žinoma receptinių ir nereceptinių vaistų grupė nuo skausmo. Šiai grupei priklauso tokie medikamentai kaip paracetamolis, aspirinas, ibuprofenas, naproksenas, ketoprofenas ir kt.
„Homeopatiniai preparatai veikia homeopatinio gydymo principu – gydoma atskiesta medžiaga, sukeliančia panašius į ligos simptomus. Tai artima posakiui „Kuo susirgai, tuo ir gydykis.“ Taigi, homeopatiniuose vaistuose randamos itin nedidelės veikliosios medžiagos koncentracijos“, – sako farmacijos specialistė.

Kaip išsirinkti
R. Molotkova teigia, kad jeigu skausmas yra ūmus ir trumpalaikis (mažiau nei 1 savaitė) ir pacientas neturi jokių reikšmingų sveikatai rizikos veiksnių, tuomet nėra didelio skirtumo, kurį nesteroidinį medikamentą pasirinkti. „Žmogus dažniausiai pasirenka tą vaistą, kurio kaina labiau prieinama. Reikėtų atsižvelgti į tai, kam skirtas vaistas – vaikui ar suaugusiajam, kokie paciento rizikos veiksniai, ar jau yra buvusių virškinamojo trakto pažeidimų“, – pabrėžia „Eurovaistinės“ atstovė.
Vaistininkė primena, jog reikėtų nepamiršti, kaip tinkamai vartoti vaistus, prisiminti gydytojo ar vaistininko rekomendacijas bei perskaityti pakuotėje esantį informacinį lapelį. Taip išvengsite ne tik netinkamos vaisto dozės (per mažos ar per didelės), bet ir prisiminsite laiko intervalus, kokiais reikėtų vartoti vaistą, bei jo sąveikas su maistu.
„Jeigu paciento atvejis yra sudėtingas, išsiaiškinti ir ištirti jį turėtų gydytojas. Nustatęs diagnozę jis paskirs tinkamą bei efektyvų kompleksinį gydymą. Tokiu atveju pačiam pacientui nepatariame rinktis vaistų“, – teigia farmacininkė.

Vartokite atsakingai
Malšinant ne itin stiprų galvos, dantų ar menstruacijų skausmą, „Eurovaistinės“ farmacininkė rekomenduoja rinktis vieną vaistinį preparatą nuo skausmo ir jį vartoti pagal gydytojo ar vaistininko rekomendacijas. Renkantis keletą tos pačios nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupės preparatų, didėja sąveikų ir nepageidaujamo vaisto poveikio tikimybė. Taip pat galima ir perdozuoti minėtų vaistų.
„Esant galvos skausmui, galima rinktis ibuprofeno bei paracetamolio derinį. Kiek stipresnis už ibuprofeną yra diklofenakas, kurį visuomet reikėtų gerti valgio metu, kad jis nedirgintų skrandžio. Skausmui mažinti efektyvus ir paracetamolio, kodeino bei kofeino derinys. Bet visus vaistus reikėtų rinktis atsakingai ir vartoti racionaliai“, – sako vaistininkė.
Keletas dažniausiai pasitaikančių klaidų, vartojant vaistus nuo skausmo, yra neteisingas tinkamo vaisto vartojimas (per maža ar per didelė dozė, netinkami laiko intervalai), neteisingai pasirinktas vaistas, vaisto vartojimas prieš valgį (reikėtų prisiminti, kad dažniausiai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo vartojami valgio metu arba po valgio) ir nereikalingas vaistų vartojimas.

Neperlenkti lazdos
Nuolat vartojant dideles ar per dideles nesteroidinių vaistų nuo uždegimo dozes ilgainiui reikia vis didesnės to paties vaisto dozės. „Kuo didesnė dozė, tuo sunkiau pasiekti vaisto terapinį poveikį. Jei medikamentas vartojamas ilgą laiką ir nuolat didelėmis dozėmis, iškyla nepageidaujamo poveikio rizika“,– perspėja farmacijos specialistė.
Dažniausias nepageidaujamas šios grupės vaistų poveikis yra virškinamojo trakto pažeidimų ir opų rizika. „Dažnas šalutinis poveikis – nesunkus ir greit pereinantis galvos svaigimas, zvimbimas ausyse, skysčių susilaikymas ir edema, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas arba diegliai, apetito praradimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, egzantema“,– detalizuoja R. Molotkova.
Tačiau, pasak farmacininkės, nedažnas šalutinis poveikis yra kur kas rimtesnis. Jis sukelia nemigą, dirglumą, hipertenziją, širdies nepakankamumą, astmos priepuolį, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opą, kraujavimą iš virškinamojo trakto, vėmimą arba tuštinimąsi krauju, žarnų uždegiminę ligą, burnos gleivinės uždegimą ar kepenų funkcinių rodiklių pablogėjimą.

Padėkite sau
Pajutus skausmą, farmacijos specialistė siūlo išbandyti ir natūralias veiksmingas priemones. „Pailsėkite, gerkite daug skysčių, vartokite skausmą mažinančius maisto papildus su B grupės vitaminais. Taip pat išbandykite akupunktūrą, masažus, meditaciją ar jogą, o jeigu skausmas nepraeina per keletą valandų, tuomet išgerkite tabletę“, – pataria R. Molotkova.

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

Reklama

No tabs to display

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev
No tabs to display

Dienos anekdotas

Pokalbis ligoninėje: „Pasiruoškite blogiausiam!“ – „Gydytojau, aš mirsiu?“ – „Ne, rytoj – į darbą!“
Stotelėje vyrukas kalbasi su senute: „Tai kur važiuojate?“ – „Į kapines, vaikeli...“ – „Aš irgi namo važiuoju.“
Mokytoja vaikams liepė parašyti, kas yra ašara.
„Ašara – tai ašarų liaukos išskiriamas skystis“, – parašė pirmūnė Marytė.
„Ašara – tai sielos lašas“, – parašė klasės poetė Diana.
„Ašara yra vienas butelis degtinės trims statybininkams“, – parašė Petriukas.
Naujasis rusas susilaužė ranką. Ateina pas daktarą, tas apžiūri ir sako: „Na, ką... Reikės dėti gipsą...“ – „Kam gipsą? Dėk marmurą, aš moku!“

Moteris Ukmergėje išsinuomotų mažą, atskirą kambarį pas šeimininkus nuosavame name su daliniais patogumais.

Tel. 8 675 12295

Kalendorius

loader

Varduvininkai

Cecilija, Steigintas, Dargintė
next
prev

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas