utenis 11

Tuesday, March 26, 2019

Vis dar vyrauja neteisinga nuostata į odontologus kreiptis tik tuomet, kai pajuntamas dantų skausmas. Pasak Kauno „Kardiolitos“ klinikų Odontologijos centro gydytojos endodontologės Daivos Sabaliauskienės, skausmas – tai ūmios būsenos išprovokuotas simptomas, kuris neparodo tikslios problemos. Dantų šaknų kanalų ligos gali vystytis ir be simptomų, ir be jokio skausmo. O išplitusi infekcija gali tapti rimtų ligų priežastimi.

Infekcija dantų šaknų kanaluose – grėsmė bendrai sveikatai
Dantų šaknų kanalų ligų priežastys – prastos burnos higienos, karieso ar nekokybiško dantų vainiko restauravimo pasekmė. Pasak gydytojos, dalis pacientų vis dar nežino, kodėl taip svarbu kokybiškai gydyti dantų šaknų kanalų ligas. Nors odontologijos klinikų daugybė, diagnostikos ir odontologijos paslaugų kokybė auga, vis tik dalis žmonių metų metus gyvena su apie danties šaknis esančių audinių uždegimu, nieko neįtardami ir nejausdami apie esantį uždegimą. O tai gali turėti įtakos bendrai žmogaus sveikatai. „Daug yra kalbama apie mikroorganizmų, virusų, grybų įtaką įvairioms ligoms atsirasti, tačiau nedaug žinoma apie dantų šaknų kanalų infekciją, apie šaknį esančių audinių uždegimą ir jo įtaką žmogaus sveikatai. Dantų šaknų kanalai, pašalinus pulpos audinius (danties nervą), yra vienintelė organizmo vieta, kuri lieka tuščia. Dėl šios priežasties imuninės sistemos ląstelės neturi galimybės patekti į danties šaknies kanalus, todėl ten susidaro puikios sąlygos įvairiems mikroorganizmams daugintis ir plisti į žmogaus organizmą.
Jau nuo XX a. pr. mokslininkai tiria sąsajas tarp dantų šaknų kanalų ligų ir žmogaus sveikatos. Jie nustatė, kad infekcija, esanti dantų šaknų kanaluose, gali sukelti degeneracines ligas, tokias kaip širdies ir kraujagyslių susirgimus, cukrinį diabetą, artritą, vėžį, nervų ligas, lėtinį nuovargį ir kt.“, – pasakoja endodontologė D. Sabaliauskienė.

Šaknies kanalai ir ypatingi atvejai
Infekcija danties šaknies kanale gali patekti per dantų vainiko kariesą. Todėl pacientai turi žinoti, kad vien kokybiško dantų šaknų kanalų gydymo neužtenka. Kad infekcija nepatektų į šaknies kanalus ir neatsirastų uždegimas apie šaknies viršūnę, danties vainikas po dantų kanalų gydymo turi būti protezuojamas daliniu ar pilnu vainikėliu. Jei dantis neprotezuojamas 5–10 metų, tokio danties pacientas gali netekti dėl danties vainiko ar šaknies skilimo, infekcijos patekimo ir kitų danties audinių defektų. „Profesorius Robert Jones 2009 m. atliko (5 m.) tyrimą su 300 krūties vėžiu sergančių moterų. Buvo nustatyta, kad 93 proc. moterų turėjo gydytus šaknies kanalus, 7 proc. turėjo kitas burnos ertmės patologijas, 98 proc. moterų krūties vėžys buvo toje pačioje kūno pusėje, kaip ir dantys su gydytais šaknies kanalais, o 96 proc. turėjo viršutinio žandikaulio gydytus prieškrūminius ar krūminius danties šaknies kanalus.
Be šio gydytojo, yra daugiau mokslininkų, teigiančių, kad viršutinio žandikaulio danties šaknies kanalo infekcija gali turėti įtakos krūties vėžiui išsivystyti ar trukdyti gijimui“, – teigia specialistė.

Gydymo būdai ir svarba
Lietuvoje taikomi skirtingi dantų šaknų kanalų ligų gydymo būdai. Vienais atvejais reikalingas pilnas šaknies kanalų gydymas, kitais – atstatomasis, neinvazinis. Svarbu suprasti tai, kad su kiekvienu danties šaknies kanalo pergydymu dantis susilpninamas, t. y. danties išlikimo prognozė blogėja, o kartais dantį tenka išrauti. Kaip teigia gydytoja, šiuolaikinės odontologijos tikslas yra išlaikyti nepažeistą, gyvybingą dantį, todėl labai svarbi pirminė kokybiška diagnostika ir teisingai parinktas gydymo metodas. „Kadangi dantų šaknų kanalų gydymas gali turėti įtakos mūsų sveikatai, šią procedūrą turėtų būti siekiama atlikti vieną ir paskutinį kartą. Pirminis kokybiškas dantų šaknų kanalų gydymas siekia iki 90–95 proc. sėkmės. Dėl to manau, kad vertėtų susirasti specialistą endodontologą, kuris pacientui suteiks kokybišką pirminę konsultaciją ir reikalui esant – kokybišką dantų šaknų kanalų gydymą ar pergydymą.
Žinoma, daugelis pacientų mano, kad danties šaknies kanalų gydymas yra lengvai ir pigiai atliekamas. Tačiau tai labai atsakingas procesas, reikalaujantis iš gydytojo endodontologo teorinių ir praktinių žinių, kruopštaus darbo. Gydydamas gydytojas endodontologas naudoja mikroskopą, kitus įvairius aparatus, instrumentus, medžiagas, kurios leidžia pasiekti gerų ir ilgalaikių rezultatų“, – gydymo specifiką apžvelgia D. Sabaliauskienė.

Lietuvoje – aukšta paslaugų kokybė
Pasak endodontologės, Lietuva gali pasigirti gana aukštos kompetencijos ir kvalifikacijos specialistų endodontologų skaičiumi. Gal šiek tiek jų trūkumas jaučiamas toliau nuo didmiesčių, tačiau jie nesunkiai pasiekiami. „Dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas naudojant kokybiškas, naujoviškas biosuderinamas, regeneruojančiai veikiančias medžiagas. Procedūros atliekamos kiek įmanoma konservatyviau, tausojant danties audinius. Ypatingas dėmesys skiriamas dantų šaknų kanalų gydymo prevencinėms priemonėms, dantų gyvybingumui išlaikyti ir regeneraciniam vaikų dantų kanalų gydymui su nesusiformavusiomis dantų šaknimis“, – pokalbį baigia Kauno „Kardiolitos“ klinikų Odontologijos centro gydytoja endodontologė D. Sabaliauskienė.

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

teatrai1

kasyba1

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

77777– Ar galima Klausui patikėti paslaptį?
– Žinoma, jam prieš trejus metus pakėlė atlyginimą, o jo žmona iki šiol to nežino.
*
Smarkiai žvairuojanti moteris apsilanko pas okulistą:
– Ar seniai jūs pradėjote žvairuoti? – klausia gydytojas.
– Nuo tada, kai mano dvynukai pradėjo vaikščioti.
*
Kalbasi du vyrukai:
– Kodėl moterys gyvena ilgiau?
– Tyčia.
*
Barasi sužadėtiniai:
– Man nusibodo gyventi su tavim, tu prakeiktas šykštuoli! Še, pasiimk savo žiedą!
– O kur dėžutė?

PARDUODAMI du žemės sklypai Antakalnio k., Vyžuonų sen. (miesto teritorijos ribose). Vienas sklypas, besiribojantis su upe, – 80 a, kitas sklypas – 2 ha. Šie sklypai prie pat Naujasodžio gyvenvietės.  
    Tel. (8-640) 32364.

 

PARDUODA traktorių T-16M, T-40A, priekabą-platformą GKB, priekabą 2PTS-4, T-40 variklį (300 eur), pavarų dėžę, tarpinį, pakabą, plūgą PL-3x35.
    Tel. (8-607) 48852.

 

PARDUODAMI šienainio rulonai.

Tel. 8-640 32364

 

GAMINA

* Šildymo katilus ilgo degimo, krosnis pirčiai;

* įvairių katilų pirties krosnių montavimas.

Garantija, konsultacija

Tel. 8-672 59564

 

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 

 

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas