utenis 11

Tuesday, December 11, 2018

Miokardo infarktas – liga, vis dažniau kelianti grėsmę ne tik vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojos kardiologės dr. Nelli Bičkauskaitės, ypač turėtų sunerimti ir jauno amžiaus žmonės, kurių šeimoje buvo sergančiųjų šia liga arba kurie per mažai dėmesio skiria sveikam gyvenimo būdui: sveikai mitybai, fiziniam aktyvumui.

Miokardo infarktas
Liaudyje dažnai manoma, kad įvykus miokardo infarktui plyšta širdis. Kardiologė dr. N. Bičkauskaitė teigia, jog tokie plyšimai įvyksta labai retai, kuomet jau nieko negalima padaryti – ištinka staigi mirtis. Tačiau dažniausiai miokardo infarktas įvyksta tada, kai dėl susidariusio krešulio yra užkemšama kraujagyslė. Tai neleidžia širdį maitinančioms arterijoms tinkamai pernešti deguonies, todėl jo negavusi širdies raumens dalis apmiršta bei nustoja dirbti. Jei kraujo krešulys yra nedidelis ir jis ne visai užkemša kraujagyslę – įvyksta negilus infarktas, o kai kraujo krešulys užkemša visą kraujagyslę – įvyksta gilusis miokardo infarktas.

Suserga vis jaunesni
Nors vyrauja nuomonė, kad miokardo infarktas – vyresnio amžiaus žmonių liga, vis dažniau ja suserga jaunesni – dvidešimties, trisdešimties metų amžiaus žmonės. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vidiniai arterijų pažeidimai atsiranda jau antrame–trečiame gyvenimo dešimtmetyje. Tam didelę reikšmę turi genetika, todėl jei tarp pirmos eilės giminaičių buvo jaunų žmonių, sirgusių šia liga, labai svarbu atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius bei su jais kovoti.
Susirgti didelę tikimybę turi ir tie žmonės, kurie skundžiasi aukštu kraujospūdžiu, tačiau jo negydo. Dažnai tai būdinga jauniems žmonėms, kurie, atsitiktinai ar profilaktinių patikrinimų metu nustačius kraujospūdžio padidėjimą, atsisako gydytis, nes neturi skundų bei jaučiasi gerai.
„Tai – didelė problema, kadangi esant padidėjusiam kraujospūdžiui tenka didesnė apkrova širdžiai. Jei kraujospūdis per didelis, storėja širdies raumuo, pakenkiama kraujagyslių sienelėms, atsiranda pokyčių inkstuose“, ­– pasakoja kardiologė.
Ligai didelę įtaką gali daryti ir kiti veiksniai, kuriuos koreguoti gali kiekvienas – per didelis svoris, per mažas fizinis aktyvumas, rūkymas ar nevisavertė mityba.
„Lietuvių nacionalinė virtuvė iš tikrųjų nėra labai sveika: cepelinai, vėdarai, riebūs kepsniai, kiaulės koja. Niekas nesako, kad šių produktų negalima valgyti visiškai, bet reikia stengtis, kad mūsų mityboje dominuotų daugiau augalinės kilmės maisto ir mažiau – gyvulinės“, – pataria dr. N. Bičkauskaitė.

Liaudies medicina – nepadės
Dažniausi miokardo infarkto simptomai – už krūtinkaulio atsiradęs skausmas, kuris plinta po visą krūtinę ir trunka daugiau negu 20 minučių. Tačiau gali pasireikšti ir dusulys, vėmimas. Labai būdingas kartu su skausmu pasireiškiantis simptomas – mirties baimė. Kai kurie pacientai pastebi grėsmingus širdies ritmo sutrikimus, netenka sąmonės.
Tačiau būna ir besimptomio miokardo infarkto formų, kuomet žmogus nejaučia jokių požymių, o tai, jog įvyko infarktas, gydytojai atranda tik vėliau, dažniausiai profilaktinio patikrinimo metu. Tokie netipiški miokardo infarkto požymiai būdingi jauniems – 25–40 metų ar vyresniems nei 75 metų pacientams.
Atsiradus krūtinėje skausmui, kuris užtrunka ilgiau nei 20–30 min., esant galimybei reikia po liežuviu pakišti nitroglicerino tabletę. Ir jeigu po 5–15 min. būklė negerėja, kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jei namie turite aspirino, galima išgerti ir jo.
Kartais žmonės, neturėdami po ranka kraujagysles plečiančių vaistų, nusprendžia išgerti degtinės. Taip rizikuoti nereikėtų – nors pradžioje tai gali kiek praplėsti kraujagysles, vėliau alkoholis sukelia dar stipresnius arterijų susitraukimus ir pablogina situaciją.
„Ištikus miokardo infarktui reikėtų stengtis, kad pacientas kuo greičiau patektų į ligoninę, kurioje būtų „atkimšta“ kraujagyslė ir išsaugotas širdies raumuo. Jei kraujagyslė atkemšama laiku, atstatomas kraujo tekėjimas į širdį ir išsaugomas širdies raumuo.
Tačiau jei kreiptis į gydytojus pavėluojama ir pažeista kraujagyslė neatkemšama per kelias valandas, širdies raumuo dėl deguonies trūkumo jau gali būti apmiręs. Tuomet visam laikui susidaro širdies raumens randas, o kai kurie atvejai netgi gali baigtis mirtimi“,– įspėja kardiologė dr. N. Bičkauskaitė.

Užbėgti už akių padeda profilaktika
Užbėgti miokardo infarktui už akių gali padėti kraujagyslių ir širdies ligų prevencinės programos, kurios akivaizdžiai duoda labai gerų rezultatų, o svarbiausia – padeda sumažinti mirtingumą. Šių programų metu poliklinikose atrenkami pacientai su padidėjusia rizika susirgti miokardo infarktu ir insultu. O tuomet kardiologinius tyrimus atliekančiose poliklinikose ir ligoninėse, taip pat ir Vilniaus „Kardiolitos“ klinikose, atliekami detalūs tyrimai, kurių metu nusprendžiama, koks gydymas geriausias: medikamentinis ar intervencinis (chirurginis).
„Be apklausos ir detalios apžiūros, vertinamas nutukimo laipsnis, išsiaiškinama, ar pacientas neturi padidėjusio kraujospūdžio. Atliekama elektrokardiograma, įvertinama, ar nėra patologinių pokyčių. Atliekant echokardioskopiją nustatoma, ar nėra širdies raumens sustorėjimo, padidėjusių širdies ertmių, vožtuvų struktūrinių pokyčių bei širdies raumens pažeidimo.
Galiausiai pacientui atliekamas fizinio krūvio testas, kurio metu galima pamatyti, ar nėra pakitimų, būdingų dėl užsikimšusių kraujagyslių išsivysčiusioms ligoms. Tai leidžia nustatyti, ar reikalingas gydymas medikamentais, ar būtina taikyti intervencinį gydymą. Drauge pacientui sudaroma programa, kaip koreguoti rizikos veiksnius, kurie padės išvengti grėsmingos ligos – miokardo infarkto“, – pasakoja gydytoja kardiologė dr. N. Bičkauskaitė.

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

karolina22

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Britų mokslininkai nustatė, jog plaunant kojas nusiplauna ir rankos.
*
Mes pasistengsime, kad jūs mūsų sanatorijoje jaustumėtės kaip namuose.
– Ką jūs! Aš atvažiavau pailsėti.
*
Skambutis į duris:
– Atleiskite, aš renku aukas naujam baseinui.
– Prašau, štai jums kibiras vandens.
*
Pasodino į kalėjimą prancūzą, žydą ir lenką. Leido pasiimti po vieną daiktą. Lenkas paprašė parūkyti. Žydas – telefono. Prancūzas paprašė moters.

suopirkimas

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

Savo namuose prižiūrėčiau neįgalų žmogų. Didelė patirtis. Tel. 8672 18418

 

Pigiai IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos miesto centre, 1 a. Tinka parduotuvei, biurui, paslaugoms teikti.
    Tel. (8-614) 64501.

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 PARDUODAMAS nedidelis medinis namas miško apsuptyje, netoli Utenos. Yra elektra, tvenkinys, 23 arai kitos paskirties žemės. Tel. 612 46340

 

PARDUODAME auginti dvi telyčaites 3 savaičių ir vieną 2 mėn. Tel. 8 686 61521

 

PARDUODU Pakalnių gyvenvietėje nebaigtą įrengti Alytaus tipo namą, rūsys po visu namu, yra ūkio pastatai, 3765 kv. m namų valdos žemės sklypas. Nebaigtą įrengti požeminį trijų kamerų cechą su 0,0721 ha žemės sklypu.
Žemės ūkio paskirties 2,17 ha žemės sklypą su 0,08 ha vandens telkiniu. Ideali vieta motininių sraigių verslui, galima auginti chitake grybus. Yra projektas ir visi leidimai. Galima pirkti atskirai.
    Tel. +370 680 12762.

nuotr2

nuotr1

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas