utenis 11

Sunday, September 23, 2018

Rugilė JUODALKSNĖ

Tarp Europos Sąjungos valstybių depresija – labiausiai paplitusi sveikatos problema. Statistiniais duomenimis, beveik 8 procentai ES gyventojų išgyvena depresijos simptomus, beveik 3 procentai patiria sunkią depresiją. Higienos instituto duomenimis, 2017-aisiais metais Lietuvoje depresija sirgo 45610 asmenų, Utenos rajono savivaldybėje – 717. Išankstiniais Higienos instituto duomenimis, praėjusiais metais mūsų šalyje nusižudė 748 žmonės. galima daryti išvadą, kad tai – depresijos padarinys. Nors Lietuva pagal sergamumą depresija nėra pirmaujanti, statistiniai duomenys visgi nedžiugina: per penkiolika metų mūsų šalyje sergamumas šia liga padidėjo 40-čia procentų.
Uteniškė psichologė Agnė Vaiciukevičienė teigia, kad didesnis registruotų atvejų skaičius rodo, jog sąmoningėjame: nebebijome kreiptis į medikus, imame suprasti, kas yra depresija ir kad patys jos neišsigydysime.

Trūksta žinių
„Mano nuomone, mūsų visuomenė žengė didelį žingsnį į priekį atpažindama jausmus ir išgyvenimus bei suvokdama psichinių ligų esmę, – komentuoja psichologė A. Vaiciukevičienė, – tačiau tam tikros stigmos vis dar išlieka. Stereotipai egzistuoja ir tai apsunkina pagalbą sergantiesiems.“ Anot specialistės, mums vis dar trūksta informacijos apie šią ligą, be to, pastebi psichologė, žmonės dažnai neteisingai vartoja depresijos sąvoką: vos užplūdus prastai nuotaikai imama žongliruoti žodžiu „depresija“. Iliustratyvus pavyzdys: socialiniame tinkle bandant ieškoti žmonių, galinčių pasidalyti depresijos patirtimi, atsiliepė šeši – penki iš jų ligą sau nustatė patys... Tai parodo ne tik nesupratimą, bet ir neatsakingą požiūrį: galvojame, kad ligą įveiksime patys.
Kaip atpažinti depresiją, kada, užuot kaltinus artimąjį neveiklumu ir slogia nuotaika, susirūpinti jo sveikata? Psichologė A. Vaiciukevičienė sako, kad nors ligą atpažinti nelengva, keletas signalų yra. „Visuomet reikia atkreipti dėmesį, kai žmogaus slogi, bloga nuotaika užtrunka. Atkreipkite dėmesį, jei jums ar jūsų artimiesiems dingsta susidomėjimas mėgstama veikla, ji nebeteikia malonumo; kamuoja nuolatinis nuovargis, energijos praradimas; beviltiškumo jausmai ar neadekvatus kaltės jausmas“, – pataria psichologė. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į žmogaus, svorio, miego bei mąstymo pokyčius.
Kaip teigia A. Vaiciukevičienė, ligą priartinti gali stresinės situacijos, skaudūs išgyvenimai (skyrybos, artimo žmogaus mirtis, smurtas, patyčios), socialiniai faktoriai arba staigus įprastinių gyvenimo sąlygų pasikeitimas, pavyzdžiui, išėjimas į pensiją, darbo praradimas, emigracija, ūmūs fizinės sveikatos sutrikimai ir daugybė kitų priežasčių. „Depresija gali susirgti visi. Ir tai nepriklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties, išsilavinimo, socialinio statuso ar finansinės padėties.
Naujausi tyrimai įrodo, kad trečdalį susirgimų lemia fizinis pasyvumas. Depresija yra liga, kurios atsiradimą nulemia ne vienas faktorius, priežastys gali būti labai įvairios, todėl svarbu neturėti stereotipų ir analizuoti kiekvieną atvejį individualiai. Svarbu pajutus pirmuosius depresinę nuotaiką ar kitus galimai depresiją atitinkančius simptomus laiku kreiptis į specialistus, kad jie įvertintų esamą sveikatos būklę. Kuo anksčiau kreipiamasi pagalbos, tuo greičiau ir efektyviau galima pagelbėti žmogui. Lengvą ir vidutinio sunkumo depresiją galima išgydyti be vaistų, tačiau savarankiškai jos gydyti nerekomenduotina“, – aiškina psichologė.

Tėsinį skaitykite 20180512 "Utenyje"

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

kasyba1

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Keistas dalykas tas gyvenimas. Sėdžiu darbe ir galvoju – kur užsidirbti pinigų...
*
Prisiskaičiau psichologijos knygų apie šypsenos galią... Į darbą išėjau su šypsena. Darbe visiems šypsojausi. Nuoširdžiai. Po darbo viršininkas sako: „Dar kartą į darbą ateisi apsirūkiusi – atleisiu...“
*
Bobutės naminiai vaistai: kad geriau virškintų, geriu alų, jei neturiu apetito, geriu baltą vyną, jei žemas kraujo spaudimas, geriu raudoną vyną, jei spaudimas aukštas, geriu viskį, jei persišaldau, geriu samanę...
– O kada jūs geriate vandenį?
– Taip sunkiai aš dar nesirgau...

suopirkimas

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

IŠNUOMOJU žemę su didele kūdra (yra galimybė nusipirkti). Tinka poilsiui ir žuvininkystės verslui. Apie 1 ha žemės galima dirbti. Šalia yra Lukno ežeras.  Tel. (8-686) 77639, el. p. rimantasemilija@gmail.com

 

PADEDAME paruošti reikiamus dokumentus pastatų įregistravimui
Statybų inspekcijoje (VTPSI).
Konsultuojame visais nekilnojamojo turto klausimais.
Tel.: (8-698) 18325, (8-608) 30123.

 

PARDUODU Pakalnių gyvenvietėje nebaigtą įrengti Alytaus tipo namą, rūsys po visu namu, yra ūkio pastatai, 3765 kv. m namų valdos žemės sklypas.
Nebaigtą įrengti požeminį trijų kamerų cechą su 0,0721 ha žemės sklypu.
Žemės ūkio paskirties 2,17 ha žemės sklypą su 0,08 ha vandens telkiniu. Ideali vieta motininių sraigių verslui, galima auginti chitake grybus. Yra projektas ir visi leidimai. Galima pirkti atskirai.
    Tel. +370 680 12762.

nuotr2

nuotr1

Kalendorius

loader

Varduvininkai

Cecilija, Steigintas, Dargintė
next
prev

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas