utenis 11

Sunday, January 20, 2019

Diabetinė pėda – viena sudėtingiausių cukrinio diabeto komplikacijų, sukelianti paciento invalidumą. Ligos priežastis – nervų ir kraujagyslių pažeidimai. Susilpnėja kraujotaka, mažėja audinių atsparumas infekcijai, prastėja jų mityba. Pažeidus nervus, atrofuojasi pėdos raumenys, išsikreipia jos forma, o dėl sutrikusio skausmo jutimo lengviau formuojasi opos. Dažniausi skundai ir požymiai yra šie: skausmas, sunkiai gyjančios opos ar apmirusių audinių ploteliai pėdos nugariniame paviršiuje, ties pirštais ar tose vietose, kur buvo traumuota. Pavojinga, nes atsiradusiose žaizdose lengvai prasideda infekcija. Negydoma diabetinė pėda gali baigtis kojos amputacija. Todėl būtina atkreipti dėmesį net į smulkiausius pokyčius. Įrodyta, kad reguliari ir rūpestinga pėdų priežiūra sumažina rimtų komplikacijų tikimybę.

Sergančiųjų cukriniu diabetu pėdų priežiūros rekomendacijos:
•Kasdien atidžiai apžiūrėkite pėdas, ar neatsirado nuospaudų, pūslių, įbrėžimų, įtrūkimų, įdrėskimų, įpjovimų, paraudimo, patinimo, žaizdelių, opų, ar nepakito odos pigmentacija, ar neįaugo nagai. Sunkiai prieinamoms vietoms apžiūrėti turėkite veidrodėlį arba paprašykite artimųjų pagalbos.
•Kaskart prieš audamiesi avalynę būtinai patikrinkite jos vidų, ar joje nėra pašalinių smulkių daiktų (akmenukų, smėlio ir kt.), šiurkščių siūlių, įplyšimų, kurie galėtų dirginti ar pažeisti kojas. Jei sumažėjęs jūsų pėdų jautrumas, to galite nejausti. Net maži svetimkūniai gali pratrinti dideles žaizdas.
•Patikrinkite pėdas po kiekvieno fizinio krūvio.
•Tinkamai pasirinkite avalynę. Ji turi būti patogi, minkšta, pralaidi orui, tinkamo dydžio, storesniu padu. Avalynė turi būti ne per didelė ir ne per maža. Naujus batus geriau pirkti antroje dienos pusėje, kai koja jau yra pabrinkusi. Pirmiausia į batą reikėtų kišti ne koją, o ranką, nes rankų pirštai jautresni ir jais galima apčiuopti bato vidaus trūkumus, dėl kurių jie gali trinti, gali atsirasti nuospaudų (tai įvairūs mazgeliai, iškilimai, atsiklijavęs ir susiglamžęs vidpadis ir kt.). Pirmus kartus avėti juos trumpai (apie 2-3 valandas), kad nenuvargtų kojos ir neatsirastų nuospaudų.
Esant neuropatijai visi batai gali atrodyti patogūs, todėl, nusiavę batus, kas vakarą apžiūrėkite pėdas. Venkite avalynės, kurios smailūs galai, atviri pirštai, aukšti kulnai, aštrūs dirželiai. Turintiems didelių nuospaudų arba deformuotas pėdas reikalinga specialiai pagaminta ortopedinė avalynė.
•Kasdien plaukite kojas šiltame (iki 37 laipsnių temperatūros) vandenyje su muilu. Nuplautas kojas švelniai nusausinkite minkštu rankšluosčiu, ypač svarbu išsausinti tarpupirščius tarp trečio ir ketvirto bei ketvirto ir penkto pirštų. Jei oda sausa, patepkite ją neutraliu drėkinamuoju kremu.
• Sustorėjusią kietą pėdų odą kasdien tepkite specialiu tepalu. Jo sudėtyje turėtų būti salicilo rūgšties ir šlapalo – tada priemonė efektyviai suminkštins sukietėjusią odą ir padės ją nusluoksniuoti.
•Nagus kirpkite tik tiesiai žirklėmis, suformuokite jų kraštą pagal piršto galo formą, nekirpkite per daug trumpai. Stenkitės neįkirpti kampučių, nepažeisti odos, kad neatsirastų žaizdelių. Jei matote blogai ar yra kitas fizinis sutrikimas, prašykite šeimos narių pagalbos ar kreipkitės į slaugytoją diabetologę.
•Venkite nudegimų: nevaikščiokite basomis karštu paviršiumi (smėliu, asfaltu ar kt.), neplaukite kojų karštu vandeniu, nenaudokite karšto vandens pūslių (termoforų) ar elektrinių užklotų kojoms šildyti. Visais atvejais galite nepajausti skausmo, ypač jei pažeisti kojų nervai.
•Stenkitės nevaikščioti basomis net ir namuose. Į upę ar ežerą, jūrą briskite apsiavę guminėmis šlepetėmis, specialiai pritaikytomis vandeniui.
•Kasdien keiskite kojines. Jos turi būti švarios, patogios, nei per didelės, nei per ankštos. Atkreipkite dėmesį, kad gumytės neužspaustų čiurnos. Kaskart prieš audamiesi kojines jas išverskite į blogąją pusę ir kruopščiai išpurtykite, apžiūrėkite vidų. Geriausiai avėti vilnones, medvilnines kojines.
•Nepamirškite kasdien pėdų mankštinti. Pėdas masažuoti galima ne tik rankomis, bet ir specialiais guminiais kamuoliukais-ežiukais.
•Jeigu atsiranda nedidelių sužeidimų, dezinfekuokite odą ir uždėkite sterilų tvarstį, perriškite kasdien. Jei žaizda negyja, nedelsdami kreipkitės į gydantį gydytoją ar slaugytoją diabetologę pagalbos.
•Reguliariai lankykitės diabetinės pėdos priežiūros kabinete ir pasitarkite su slaugytoja diabetologe dėl jūsų pėdų priežiūros ypatumų.
Nuo šių metų birželio 4 d. VšĮ Utenos ligoninės Konsultacijų poliklinikoje pradėjo veikti Diabetinės pėdos kabinetas.
Pacientams, turintiems šeimos gydytojo siuntimą, 109 kabinete (Konsultacijų poliklinika, 1-as aukštas) bus suteikta kvalifikuota slaugytojo diabetologo konsultacija, pagal poreikį – diabetinės pėdos priežiūra bei gydomasis pedikiūras. Registruotis galima Konsultacijų poliklinikoje prie pirmojo langelio arba telefonu 8 389 63861.
Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, su šeimos gydytojo siuntimu priklauso:
– 4 nemokami gydomieji pedikiūrai per metus,
– 24 nemokamos opų priežiūros procedūros per metus.
Slaugytoja diabetologė Džiuginta Vaitasienė

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Stomatologo kabinete: „Taiiip, viskas. Dabar prašyčiau porą valandų nevalgyti.“ „Ką jūs, gydytojau… Va, atsiskaitom ir aš kokį pusmetį badausiu…“
*
Pardavėjas klientui: „Šį paltą jūs galėsite nešioti bet kokiu metų laiku.“ – „Ir esant šiltam orui?“ – klausia pirkėjas.  – „Savaime suprantama. Per vasaros karščius nešiokite jį persimetęs per ranką.“
*
Tėvas pamokslauja sūnui: „Sūnau, ar žinai, kad, būdamas tavo metų, Vinstonas Čerčilis kiekvieną rytą keldavosi penktą valandą ir darydavo mankštą?“ – „Tėti, ar žinojai, kad sulaukęs tavo metų Vinstonas Čerčilis jau buvo Britanijos ministras pirmininkas?“ – atkirto sūnus.

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

Savo namuose prižiūrėčiau neįgalų žmogų. Didelė patirtis. Tel. 8672 18418

 

Pigiai IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos miesto centre, 1 a. Tinka parduotuvei, biurui, paslaugoms teikti.
    Tel. (8-614) 64501.

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 PARDUODAMAS nedidelis medinis namas miško apsuptyje, netoli Utenos. Yra elektra, tvenkinys, 23 arai kitos paskirties žemės. Tel. 612 46340

 

PARDUODAME auginti dvi telyčaites 3 savaičių ir vieną 2 mėn. Tel. 8 686 61521

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas