utenis 11

Sunday, January 20, 2019

Nors daugelis žino, kad naudingų medžiagų organizmui galima gauti vartojant tam tikrus maisto produktus, suderintą maistą, tačiau dažniausiai tik sulaukus negalavimų susirūpinama mityba. Praūžus gražiausioms metų šventėms sveikatos priežiūros specialistai ragina sveikata rūpintis ištisus metus. Vaistininkės Rasos Proscevičienės teigimu, prieš pradedant vartoti maisto papildus ar vitaminus, gautus kaip dovanas per šventes, visų pirma reikėtų įvertinti bendrą organizmo būklę.

„Neretai žmonės vartoja ne tik vitaminų kompleksus, bet ir papildomai atskirus vitaminus, todėl kai kurios sudėtinės medžiagos gali dubliuotis, viršyti rekomenduojamą paros normą. Jeigu laikomasi subalansuotos, įvairios mitybos, galbūt žmogui papildomų medžiagų net nereikia, todėl labai svarbu, kad žmonės neužsiimtų savigyda, o pasitartų su specialistais ar atliktų tyrimus, kurie parodytų, kokių medžiagų trūksta organizme“, – pažymėjo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė R. Proscevičienė.
Jos teigimu, labai svarbu atkreipti dėmesį, ar į žmogaus mitybos racioną įeina tokios pagrindinės maisto medžiagos kaip mėsa, kiaušiniai, pieno produktai, žaliosios daržovės, ankštinės daržovės.
Šiuose maisto produktuose gausu pagrindinių maisto papildų ir vitaminų, reikalingų žmogaus organizmui žiemą, – vitamino D, vitamino C, B grupės vitaminų – ir mineralų: magnio, geležies ir kalcio.
„Šaltuoju metų sezonu reikėtų stengtis su maistu gauti vitamino D. Jis ypač stiprina imuninę sistemą, didina darbingumą ir energingumą, mažina nuovargį, gerina kalcio pasisavinimą, todėl gerina kaulų ir nugaros būklę. Žemas vitamino D kiekis kraujyje taip pat siejamas su depresija, todėl vitaminas D gerina žmonių, ypač vyresnių, nuotaiką, sušvelnina depresiją. Kompensuoti vitamino D trūkumą galima valgant riebią žuvį, pavyzdžiui, skumbrę ar lašišą, pieno produktus, jogurtus ir geriant apelsinų sultis“, – mintimis dalijasi vaistininkė.
Kita svarbi medžiaga, kurią turėtume stengtis gauti su maistu, pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, – vitaminas C.


„Svarbiausias dalykas, kuris galbūt net paskatins vartoti daugiau vitamino C, – tai yra žinojimas, jog jis organizme nekaupiamas, todėl su maistu jo turime gauti kasdien. Vitaminas C mūsų organizme veikia kaip antioksidantas, apsaugantis nuo laisvųjų radikalų žalos. Jis palaiko akių drėgmę, lėtina senėjimą, mažina sąnarių skausmus, slopina dantenų uždegimą, padeda greičiau sugyti žaizdelėms, taip pat šis vitaminas naikina saulės – ultravioletinių spindulių – padarytą žalą, lėtina odos senėjimo procesus, atkuria sausus ir lūžinėjančiu nagus bei plaukus, mažina nuovargio ir depresijos požymius“, – sako R. Proscevičienė.
Pagrindinis vitamino C šaltinis – saldžiosios paprikos, kiviai, brokoliai bei Briuselio kopūstai. Taip pat žiemą Lietuvoje itin populiarios raugintos daržovės irgi turi daug vitamino C.
Vitaminų B6, B9 ir B12 kompleksai, pasak vaistininkės, padeda gerinti skrandžio, akių ir nervų sistemų darbą.
„B grupės vitaminų trūkumą organizme jaučiame bene geriausiai. Raumenų spazmai, atsiradęs dirglumas, slenkantys plaukai – vitamino B trūkumo padariniai. B grupės vitaminai padeda normalizuoti cukraus lygį kraujyje, gerina ir reguliuoja nervų sistemos veiklą, skrandžio ir akių darbą. Štai vitamino B12 galima gauti tik vartojant gyvulinės kilmės produktus“, – sako vaistininkė. Šio vitamino daugiausiai yra avinžirniuose ir pupelėse, taip pat liesoje žuvyje, kiaulienoje ir paukštienoje.
Ne mažiau žmogaus organizmui svarbūs ir mineralai – magnis, geležis ir kalcis, kurių galima gauti valgant daugiau lęšių, riešutų, žaliųjų daržovių, grūdų, raudonos mėsos, vištos kiaušinių.
„Magnis kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje, kraujo spaudimą, taip pat padeda raumenų bei nervų sistemų veiklai, baltymų gamybai. Padeda mažinti nuovargį, gerina apetitą, mažina raumenų spazmus. Geležies trūkumas labiausiai pasireiškia anemija, sukeliančia silpnumą, nuovargį, galvos skausmą, būna blyški oda. Kalcis gerina širdies ir nervų sistemų veiklą, užtikrina gerą kaulų ir raumenų būklę“, – teigia specialistė.
Pasak vaistininkės, svarbu nepamiršti ir vaistų suderinamumo.
„Vienas iš ryškiausių pavyzdžių, kai senyvi žmonės vartoja spaudimą mažinančius vaistus. Tuomet jie turėtų atsisakyti produktų, turinčių kofeino, guaranos, eleuterokoko, ženšenio, auksinės šaknies“, – pastebi ji.
Pastabėjus organizmo sutrikimus, R. Proscevičienė pataria rinktis maisto papildus pagal asmenines sveikatos problemas, gyvenimo būdą.
„Reikėtų išskirti savo „silpnąsias vietas“, pavyzdžiui, silpstantį regėjimą, ir orientuotis į būtent tam stiprinti skirtus vitaminus. Jeigu yra padidėjęs cholesterolio kiekis, tuomet reikėtų vartoti omega-3 rūgštis. Jeigu žmogus išgyvena sunkų laikotarpį, patiria daug streso, reikėtų vartoti papildus, mažinančius įtampą. Pas mus galite nemokamai pasitikrinti, ar dera jūsų vartojami vaistai su vitaminais, maisto papildais, visada klauskite specialistų patarimų, kad nesukeltumėte savo sveikatai nereikalingų problemų“, – patarė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Vieta Jūsų reklamai

Decrease font size Default font size Increase font size

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

Renginiai

next
prev

Renginiai

next
prev

Dienos anekdotas

Stomatologo kabinete: „Taiiip, viskas. Dabar prašyčiau porą valandų nevalgyti.“ „Ką jūs, gydytojau… Va, atsiskaitom ir aš kokį pusmetį badausiu…“
*
Pardavėjas klientui: „Šį paltą jūs galėsite nešioti bet kokiu metų laiku.“ – „Ir esant šiltam orui?“ – klausia pirkėjas.  – „Savaime suprantama. Per vasaros karščius nešiokite jį persimetęs per ranką.“
*
Tėvas pamokslauja sūnui: „Sūnau, ar žinai, kad, būdamas tavo metų, Vinstonas Čerčilis kiekvieną rytą keldavosi penktą valandą ir darydavo mankštą?“ – „Tėti, ar žinojai, kad sulaukęs tavo metų Vinstonas Čerčilis jau buvo Britanijos ministras pirmininkas?“ – atkirto sūnus.

BUTŲ REMONTAS: tapetavimas, dažymas ir kiti darbai.  Laiptinių remontas, santechnika. Krosnių remontas. Kaminų valymas, remontas. Vonių atnaujinimas.
    Tel. (8-605) 02472.

 

Savo namuose prižiūrėčiau neįgalų žmogų. Didelė patirtis. Tel. 8672 18418

 

Pigiai IŠNUOMOJAMOS komercinės patalpos miesto centre, 1 a. Tinka parduotuvei, biurui, paslaugoms teikti.
    Tel. (8-614) 64501.

 

Šildomų grindų, katilinių montavimas.
Šilumos siurbliai
oras-vanduo, katilai.
Pristatome ir kokybiškai montuojame.
Tel. 8 603 18700.

 

 PARDUODAMAS nedidelis medinis namas miško apsuptyje, netoli Utenos. Yra elektra, tvenkinys, 23 arai kitos paskirties žemės. Tel. 612 46340

 

PARDUODAME auginti dvi telyčaites 3 savaičių ir vieną 2 mėn. Tel. 8 686 61521

 


 

 

Kalendorius

loader

Statistika

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas